Farklı coğrafyaların lezzetlerini öğrenmek gerekir bizce. Dünya aslında bizim düşündüğümüzden daha küçük bir alana sahip. Teknoloji geliştikçe de bizler için hep uzaklar yakın olmaya başladı. Hindistan da bir o kadar uzak ve farkına varmadığımız kadar yakın bir yer bizim için.

Dünya nüfusunun 2. büyük ülkesidir Hindistan. kültür ve coğrafya olarak da kendi içinde orijinallikleri olan bir yer bize göre. Size bu farklı ülkenin sokak yemeklerinden bahsetmek istiyoruz.

Nüfusun çok olduğu yerlerde sokak yemekleri de her zaman için rağbet görür. Bu Amerika ve Avrupa’da fast food tarzında yansımaktadır. Hindistan ise kendi içinde farklıkları ile devam eden bir ülke. Bizim ülkemizde pişi olarak tarif edebileceğimiz bir hamur işleri bulunmakta. Sac içine yağ konulacak bir şekilde tasarlanmış ve yağ ısıtılıyor, içine de yuvarlak bir hamur atılarak iki tarafının pişmesi sağlanıyor. Dediğim gibi bizim ülkemizde yapılan pişi yanında sos ile müşteriye veriliyor.

Hindistan sokak yemeklerinin en dikkat çeken özelliği ise yemek için konulan malzemeden daha fazla baharat kullanılmasıdır. Mideniz hassas ise Hindistan sokak yemeklerinin size göre olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hindistan sokak yemeklerinde ikinci en büyük unsur ise sac gibi tavalar üzerinde yapılmasıdır. Baharatlar ile yumurtayı çırpıyor ve saçın üzerinde arkalı önlü pişirip yine bir sos ve ekmekle veriliyor. İçinizden o senin dediğin yemeğe omlet denir dediğinizi duyar gibi oluyorum. Evet omlet ama baharatları farklı ve sokakta satılmakta. Yumurta bize göre Hindistan sokak yemeklerinin vazgeçilmezleri arasında kaynamış yumurta çeşitli yemekler ile satılmakta. Ayrıca yine sacın üzerine yumurta kırılıyor ve üstüne az miktarda yeşillik atılıyor, daha sonra da -bin bir çeşit baharat desek abartılı olmaz herhalde- ekleniyor. Pişme noktasına gelmek üzereyken ekmek ekleniyor ve bir yuvarlak demir ile saçın üstünde bastırılıyor. Önlü arkalı pişmesi sağlandıktan sonra dört parçaya bölünüp servis ediliyor.

Yine sac diyerek başlayacağız ama yapacak bir şey yok. Yağ ve içine biber domates gibi sebzeler doğranıyor; sonra da baharatlar ekleniyor. Biraz piştikten sonra sulandırılarak pişmesini bekliyorsunuz. Ekmeği de yağda ısıtıp servis ediyorlar.

Hindistan sokak yemeklerinde bizim en çok ilgilimizi çeken şey buzlu içecekleri oldu.  Yuvarlak bir buz kütlesinin dönmesi sağlanıyor. Buz kütlesinin üstüne batırarak meyvelerin sularının buza geçmesini sağlıyorlar; daha sonra da bir alet ile buzu rendeliyorlar ve servis ediyorlar. Farklı bir dondurma yöntemi…

Yolunuz Hindistan’a düşürse eğer denemenizi tavsiye ederiz.