Türkiye sokak yemekleri açısından çok zengin bir ülkedir. Neredeyse her ilin kendine has sokak yemekleri bulunmaktadır. Türkiye’nin bulunduğu yer ve konumu açısından birçok ürün ve doğal güzellikleri bulunmaktadır. Hemen hemen her köşe başında bir sokak yemeği satan yer bulmak mümkün. Kültürlerin birleştiği bir ülkede yaşadığımız için mutlu olmayız.

Nüfusun en yoğun olduğu illerden başlamak gerekiyor aslında; Türkiye sokak yemekleri dediğimiz zaman. İstanbul örneğin başlı başına bir kültür başkenti. Birçok ülke nüfusundan daha fazla kişi İstanbul’da yaşamaktadır. Şöyle bir göz atacak olursak denizin muhteşemliği ile başlamakta fayda var.

nohut-pilav-1balik-ekmek-izgara-1adana-kebapen-guzel-tantuni

Balık ekmek sokak yemekleri arasında ilk sırayı rahatlıkla alır. Uskumru filetosunu ekmek arasına koyarak bol yeşillik ve soğan ile servis edilmektedir. Tabii limonu da unutmayalım.

Börek çeşitleri sadece İstanbul değil tüm Türkiye’de sokak yemeği olarak karşımıza çıkmaktadır. Osmanlı’dan kalan bir kültürdür börek ve yapılışları farklıdır. Her yöre böreğin içerisine kendine göre malzeme koymaktadır.

Çiğ köfte denilince aklımıza Güney Doğu Anadolu Bölgesi gelmektedir. Çiğ kıyma ile yapılan bir yiyecektir. Fakat ekonomik ve sağlık, hijyen gibi farklı nedenler ile etsiz ve sadece bulgurdan yapılan çiğ köfteler büyük rağbet görmektedir.

Döner… Sanırım ülkemizin olmazsa olmazı demekte abes bulunmamakta. Her yerde çok rahatlıkla bulabilirsiniz. Tavuk döner ve et döner olarak iki şekilde satılmaktadır. İsteğe bağlı olarak ekmek arası ve dürüm olarak satılmaktadır.

Kağıt helva genellikle gofret niyetine yenilmektedir. Arada içine dondurma koyarak da yemenin zevki ayrıdır.

Kokoreç ve sakatatlar ülkemizin vazgeçilmezleri arasındadır. Hatta Avrupa Birliği’ne girme süresince yasaklanması planlanan sokak yemeklerindendir.

Mısır mangalda közlenmiş haldeyken muhteşem bir tattır. Haşlama sevenler için de seçenek her zaman mevcuttur.

Midye dolma deniz kenarında, kırsalda, köşe başında, barlar sokağında… Sevenleri için vazgeçilmez bir tat.

Simit olmazsa olmazımız diyebiliriz. Susamla kaplanmış bir ekmek olup sabah kahvaltılarının vazgeçilmesi arasındadır.

Nohut pilav olsa da hemen yesek diyorsunuzdur. Üzerine isteğe bağlı olarak tavuk, ciğer, salata gibi ürünler eklenir. Yanında turşu ve ayran tercih edenler için vazgeçilmezdir.

Kumpir belki de patatesin en hoş halidir. Özel fırınlarda patates közlenir ve içine isteğe bağlı olarak envai çeşit malzeme konulur.

gevrek-simitguzel-tost-nasil-yapilirmidye-dolma-nasil-yenirev-yemekleriBunların haricinde yazının başında belirttiğimiz gibi her yerde farklı sokak yemekleri bulunmaktadır. İzmir’de boyoz ile kumru, Mersin’de tantuni, Adana’da şırdan, Hatay’da künefe, Gaziantep’te beyran, Konya’da tirit, Eskişehir’de çiğbörek, Edirne’de ciğer gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

Sizler de memleketinizin ya da yaşadığınız yerin sokak yemeklerini aşağıdaki yorum kısmına yazarsanız, güzel bir derleme kazanmış oluruz.