Türkiye, bakıldığında yemek kültürü ve sokak yemekleri konusunda diğer ülkelere oranla kendisini ispatlamış ülkelerin başında yer almaktadır. Yüzyıllar boyunca kültürlerin buluşma merkez olarak adlandırılan Türkiye’nin pek çok şehrinde sokak yemeklerinin lezzetli hali ve görsel güzelliği insanları ister istemez mest etmeyi başarmıştır. Fakat Türkiye’de olduğu kadar Dünya’nın diğer pek çok ülkesinde de sokak yemeklerinin lezzet severler tarafından ilgi uyandıran ve iştah kabartan bir unsur olduğunu söyleyebiliriz.

Kumpir: Dışarıda farklı lezzetleri tatmak isteyen kişiler için hiç kuşkusuz en çok damağa hitap eden tatların başında kumpir yer almaktadır. Küçük lokanta ve stantlarda kumpirleri tadabilirsiniz. Turşu, mantar, kaşar peyniri, patates ve diğer iç harçları ile harmanlanarak hazırlanan kumpirin doyurucu ve zengin besleyici yönü tercih sebebi oluyor.

Kokoreç:  Geleneksel bir atıştırmalık içerisinde yer alan Kokoreç, pek çok kişinin vazgeçemedikleri arasında yer alıyor. Hem gündüz hem de gece sokağa çıkıldığı vakit mutlaka tercih edilen bir yiyecek olmuştur. Kuzu eti, ekmek arasına hazırlanan soğan, domates ve yeşilliği ile sokak yemeklerinin başında yer alıyor.

Börek: Farklı çeşitlere sahip olan ve iç harcında ki zenginliği ile tanınan börekler sokak yemeklerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Nohut/ Pilav: Ülkemizde sokak yemeği dediğimiz an ilk aklımıza gelen seçeneklerin başında ise hiç kuşkusuz Nohut ve Pilav yer almaktadır. Üstelik son derece ekonomik oluşuda tercih sebebidir.

Çiğ Köfte: Doğu Kültürümüzün meşhur yiyeceklerinden biri olan çiğ köfte artık tüm illerimizi de kapsamakta ve hemen hemen her ilde çiğ köfte lezzetine rastlamaktayız. İnce bulgur, kırmızı biber ve çiğ et, soğanla beraber hazırlanan çiğ köfte damak lezzetinizi arttırmaktadır.