börekçi rıza’ da gece vakti börek yemek, adana’ya gidince yapılması gerekenlerden biri. adana böreği malumunuz artık en çok sevilen sokak yemekleri başında geliyor. içinden şelale gibi peyniri akan, altı ve üstü çıtır çıtır adana böreği ilk kez adana’da ara sokaklarda ortaya çıkan bir lezzet. 

adana börekçi rıza nerede? 

burası öyle bir lokasyon ki adana’ya yeni gittiyseniz, zaten tarif ile bulma şansınız yok; navigasyonsuz gidemezsiniz. çünkü öyle bir ara sokakta, öyle bir yerde ki saklanmış gibi. saydam caddesi’nden ilerlerken bir tane ışıklı börekçi rıza tabelası var, onun görünce sola girin.

aslında adana böreği olarak biliyoruz ama börekçi rıza’nın yaptığı arnavut usulü su böreği. adana’daki börekçi rıza nerede diye arıyorsanız, adana seyhan’da dumlupınar ilköğretim okulu’nun yanında. ara sokakta ilerlerken binaların arasında bir giriş var. buradan girdiğinizde zaten börekçi rıza tabelasını görüyorsunuz. dışarıdan bakınca hiç börekçi gibi gözükmüyor ama burası hem börekçi hem de rıza’nın evi. 

börekçi rıza hangi saatlerde açık?

börekçi rıza tek bir lokasyonda hizmet veriyor. evinin bahçesinde hazırlıyor börekleri. ama iki tane börekçi rıza lokasyonu var. bir tanesi saydam’da; bu akşamüstü 17’den sabah altıya kadar açık. diğeri ise vakıflar sarayı’nda seyyar, o da sabah 4.30’dan yine sabah 8’e kadar börek sunuyor. cumartesi günleri kapalı olduğunu unutmayın, gidip de hüsran yaşamayın. ayrıca çalışma saatlerinden de anladığınız gibi gündüz gittiğinizde kapalı; börek yiyemezsiniz.

akşam vakti, gece vakti her daim önünde arabalar kuyruk halinde olduğu için bunu göze alarak gitmenizde fayda var. türkiye’de gece börek yeme keyfini ilk kez börekçi rıza sundu. 

kapıdan içeri girdiğinizde zaten göreceksiniz, ufacık bir mekan ama kızarırken cızırdayan böreğin kokusu sizi mest ediyor. 

önce gördüğünüzde bir gözünüz korkuyor “bu kadar yağlı börek olur mu?” diye ama o kadar güzel pişiyor ki kullanılan malzemeler de kaliteli olduğu için yerken hiç öyle bir ağır yağ gelmiyor. bunun püf noktası da sanırım börek piştikten sonra tepsideki bütün yağ süzmesi.

börekçi rıza seyyar tablası ile kendini tanıtmış, hala da bunu devam ettiriyor. börekler hazır olunca saat 3-4 sularında börek arabasını alıyor ve vakıflar sarayı mevkisine iştah kebap’ın oraya gidiyor. sabah 6-7 gibi oradaki esnaf, pazarcılar, işe gidenler bütün arabayı bitirmiş oluyor.

ihtiyacı olmamasına rağmen ki zaten yaptığı bütün böreği dükkanda satıyorken hala börek arabası ile insanların alıştığı yere gidip satması esnaflığın dibi. 

börekçi rıza güzel mi? 

vallahi çok lafı uzatmaya gerek yok, tek kelime yetiyor, evet güzel. 

bu kadar meşhur olan bir yerden biraz kurumsallık bekliyorsanız hiç gitmeyin çünkü bildiğiniz anadolu esnaf lokantası kıvamında bir işletme. masaya oturduğumuzda biber turşusu hazır bekliyor. size servis açan bile olmuyor; her masada çatallık var siz oradan çatalınızı alıp yemeye başlıyorsunuz. 

börekçi rıza ayranı da kendisinden bahsedilmeyi hak ediyor. börek kadar ayranda da iddialılar. çok güzel bir kendilerinin yaptığı açık ayran mevcut. tuzu dişe dokunur yoğun kıvamlı ayran seviyorsanız sakın kaçırmayın. 

dışı çıtır çıtır, içi peynir dolu mis gibi börek. iddia ediyoruz ki yediğim en iyi börek bu diyeceksiniz. ayrıca bir de klasik peynirli börek haricinde kıymalısı var ki o da bambaşka bir güzellik. kıyma harcı hafif acılı ki adana’da aksi olması düşünülemez. bence en az 2 kere gidilmesi gerekiyor. bir kere kıymalı börek ve ayran diğerinde peynirli börek ve çay tercih edin.