Rüzgarın taşıdığı deniz kokusunu ve güneşin ısıtan kollarıyla sarıp sarmaladığı Ege’nin incisi İzmir… Zeytin kokusundan mıdır bilinmez İzmir’e gelen herkes, mutlaka İzmir’e hayran kalır.

Güne isterseniz gevrek ile isterseniz boyoz ile ama mutlaka yanında haşlanmış yumurtayla başlayabilirsiniz. İzmir’in pazarlarını mutlaka duymuşsunuzdur; ne kadar meşhur olduğunu herkes bilir. Bugün İzmir Karşıyaka’da bulunan Bostanlı Pazarı’na yazımızla konuk olacağız.

Pazar gezinizi biraz nostaljik kılmak isterseniz; Karşıyaka caddesinde bulunan faytonlarla direk Bostanlı Pazarı’na gidebilirsiniz. İzmir’in en güzel yanlarından biri, nereye bakarsanız bakın, nerede olursanız olun illaki denizi görüyor oluşunuz; bu sebeple eğer ki yolculuğunuzu faytonla yaparsanız, tıkır tıkır sakin bir şekilde, deniz havası ile gideceğiniz yere ulaşıyorsunuz.

Bostanlı Pazarı’nda envai çeşit taze sebze ve taze meyve bulabilirsiniz. Karşıyaka’da bulunan Bostanlı Pazarı Türkiye’nin ilk sertifikalı organik pazarı ünvanına sahip. Bostanlı Pazarı her hafta cuma günü ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Eğer ki mevsiminde ise Bostanlı Pazarı’nda şevketi bostan aramanızı şiddetle tavsiye ederiz. İzmir mutfağı bildiğiniz gibi yeşil otlara dayanan bir mutfaktır. Şevketi bostan da bu yöreye özgü önemli lezzetlerden biridir. Şevketi bostanı pazardan aldıktan sonra, bıçak ile kazımanız gerekmektedir. İçini açmanız ve içindeki bitkinin özünü almanız gerekir. Kuzu eti ile yapılan şevketi bostan yemeği mükemmel oluyor. Lezzetinin mükemmelliğine göre biraz yapılışı zahmetli bir yemek fakat lezzetine her şekilde değiyor. Bostanlı Pazarı’nda bulabileceğiniz kekik, reyhan gibi pazarlardan ya da marketlerden aldığınız yeşil otlara kıyasla rayiha olarak kat kat daha fazla özelliğe sahiptir.

bostanli-pazari-sevketi-bostan

Yerel pazarlar bir bölgenin bize göre keşfedilmesi için ilk uğranılan yerlerinden biri olmalıdır. Hem o bölgenin mutfağını keşfetmek, hem de mutfağından yola çıkarak kültürlerini öğrenebilmek için yerel pazarlar önemli bir role sahipler.

Eğer ki Bostanlı Pazarı’na kış aylarında gittiyseniz, mutlaka kerevizin, karnabaharın ve özellikle turpların  ne kadar taze olduğu, sizin de dikkatinizi çekecektir. Özellikle birçok bitkiyi bulabileceğiniz Bostanlı Pazarı, kış aylarında sık sık öksürük sorunu yaşayanlar için siyah turp bulabileceğiniz bir yer. Doğal bir ilaç görevi görecektir.

Genellikle kadınlar, akşama ne pişirsem düşüncesiyle pazara giderler. Bostanlı Pazarı’nda birçok çeşit sebze olduğu için insanın başı dönüyor; acaba aldıklarımdan öncelikle hangisini pişirsem sorunu çıkıyor.

bostanli-pazari-kis-sebzeleriBostanlı Pazarı ekolojik bir pazar olduğu için organik tarım kullanılarak elde edilen ürünlerin satışa sunulduğu bir pazar. Bu sebeple ürünler pazara çıkmadan önce tek tek denetimden geçmekteler. Bostanlı Pazarı’nda yer alan satıcıların hepsi, Tarım Bakanlığı tarafından verilmiş sertifikalara sahiptir.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi İzmirli mutfaklarda pişen tencereler genellikle otlarla doldurulur. Yeşilin her tonundan bitkilerin bulunabildiği İzmir’de özellikle radika, gelincik, ısırgan, kuzukulağı gibi bitkiler zeytinyağı ile bir araya geldiğinde hiçbir şeye ihtiyaç duymadan, muhteşem lezzetlere ulaşmaktadırlar. Pek ot tüketmeyen, genellikle etobur bir kişi olsanız da İzmir pazarlarında mutlaka damak tadınıza uygun bir yeşillik bulacaksınızdır.

bostanli-pazari-kuru-gidaİzmir Karşıyaka Bostanlı Pazarı’nda sadece taze sebze ve meyveler değil, bunların yanı sıra kuru baklagil, makarna, erişte gibi ürünler de satılmakta.

Bostanlı Pazarı sebzeden balığa, bakliyatlardan baharatlara kadar, bir mutfak için gerekli bütün malzemeleri bizlere sunuyor. Bu tarz pazarlarda dikkat etmemiz gereken şeylere dikkat çekecek olursak; belirttiğimiz gibi satıcılar sertifikaya sahip olmalıdır. Çünkü doğal olan her ürün organik olduğu anlamına gelmez. Peki bir ürünün organik olup olmadığını nasıl anlarız diye merak ediyorsanız; ürünün nereden geldiğini, ürünün satıcısının eğitimli olup olmadığını ve hangi yöntemlerle üretildiğini gösteren karnelerinin tezgahlarda olmasına dikkat edin.