adana-ciger

Adana hepimizin bildiği gibi malum kebap şehri. Eğer ki yolunuz Adana’ya düşerse bir çılgınlık yapıp sabah erken saatte kalkın ve Kazancılar Çarşısı’na gidip, daha güneş yeni yeni doğarken ciğer kebabı ile kahvaltı yapmadan Adana’dan ayrılmayın.

Adanalılar güneş daha kendini yeni yeni gösterirken Kazancılar Çarşısı’ndaki Ciğerciler Sokağı’nda, seyyar kahvaltı masalarında, peynir, zeytin, reçel, bal yerine ciğer kebabını midelerine indiriyorlar. E tabi çay yerine de şalgam içiyorlar. Ciğerciler Sokağı’nın sevilen lezzetlerinden Kebapçı Seyfettin Usta; “ciğer kebabı ile kahvaltı etmek yüzyıllardır olan bir gelenektir. bu sokak da Adana’ya atalarımızdan miras kalmıştır” diyor.

adana-ciger-kebab

Adana mutfağı Türkiye’deki en zengin yemek kültürlerinin ilk sıralarında geliyor. Özellikle kebap geleneği ile ön plana çıkan şehir Ciğerciler Sokağı ile sabah kahvaltıda farklı lezzetler denemeyi sevenler için bulunmaz bir nimet. Daha gün ışımadan, mangalları kuran ciğerciler bir taraftan ciğerleri şişe geçirirken, diğer taraftan da küçük masaları; soğan, ezme salata, ve taze yeşilliklerle donatıyor. Olmazsa olmaz şalgam da masanın baş köşesindeki tahtına geçiyor.

Ciğer sevenler Ciğerciler Sokağı’na birer ikişer gelmeye başlayınca, sokak tamamen ciğerin mangala damlayan yağı ile beraber dumanaltı oluyor ve masalarına kurulan lezzet düşkünleri peynir ve zeytine ara verip, acılı ciğer kebabını lavaşa sarıp midelerine indiriyor