Sizlere çok farklı bir kültürden bahsetmek istiyorum. Biraz uzak doğuya kadar uzanalım. Dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olan Çin’e doğru bir yolculuk yapalım. Çin dünyanın en kalabalık ülkesi ve yemekleri de doğal olarak çeşitlilik fark ettirecektir.  Şuanda size Çin yemeklerinden değil daha farklı bir kültür olan Çin sokak yemeklerinden bahsetmek istiyorum.

Çin, sokak yemekleri bakımından dünyanın birçok ülkesinden daha fazla seçenek sunmaktadır. Bazı tatlarının bizim ülkemize göre olmadığını da söylemekte fayda var.

 

kizarmis-fareÇin sokak yemeklerinden bence en çok tercih edileni dan bing adını verdikleri bir tür kreptir. Krep hamuru şeklinde hazırlanan sulu hamur bir kepçe ile büyük saç üzerine dökülür. Saca dökülen sulu hamur bir tahta yardımıyla açılarak yayılır ve tüm sacı kaplar. Daha sonra da içine çeşitli soslar konulur ve yeşillik eklenir. İçinde bulunan malzemeler ile farklı bir şekilde katlanır ve ikiye bölünür. Herhalde Çin’e gittiğinizde farklı tatlara açık değilseniz, yemeye karar vereceğiniz tek sokak yemeği dan bing olacaktır.

Çin sokak yemeklerine baktığımızda dikkatinizi çekecek şey, genel olarak krep tarzında, saca yayılan yemekler şeklinde olmasıdır. Kültür yönüyle çok zengin bir ülke olan Çin’de sokak yemekleri sadece krep tarzı yemeklerle sınırlı değil tabii ki. Bazılarınızın midesi bulanacaktır ama yaygın olan bir diğer yemek de fare… Aslında savaş zamanlarından kalma bir sokak yemeğidir. Kıtlık çekildiği ve savaş durumlarının olduğu zamanlarda yenilmeye başlanılmış fareler demek ki lezzet olarak güzel gelmiş ki hala daha sokak satıcıları tarafından en revaçta yemek olarak satılmaktadır. Pek bize göre olduğu söylenemez ama onlar Çinliler tarafından sevilen sokak yemeklerinden biri.

cin-sokak-yemegi-dan-bingAyrıca bizde yemek olarak görülmese de Çin sokak yemekleri arasında naan yani ekmek de bulunmakta. Bizim fırınlarda satılan ekmeklerden farkı, daha çok fırının içinde duvara yapıştırılarak yapılmaktadır. Bizim ülkemizde Doğu Anadolu Bölgesinde Çinlilerin pişirme tarzında bazlamalar yapılmakta fakat onlarınki bizden biraz farklı. Çin sokak yemeklerinde ekmek çeşitli şekillerde yapılmakta; bazılarının içine çeşitli ürünler ve soslar eklenerek yine aynı pişirme usulü ile pişirilmektedir.

Tavsiye isterseniz farklılıklar her zaman için güzeldir ve Çin’e gidecek olanlara sokak tatlarına bakmalarını tavsiye ediyoruz. Yalnız küçük bir tavsiye; yemeklerin içindeki malzemeleri mutlaka öğrenin.