yengen-kumru-nedir

 

Büyük şehirlerde sabah hayat hızlı olarak başlamaktadır. Bir yerlere yetişmeleri gerekir insanların; iş ve okul gibi. Böyle telaşların içinde sabah evde kahvaltı yapacak zaman bulamazsınız.

İzmir ülkemizdeki birçok büyükşehre göre daha sakin bir yerdir. Güne bu şehirde erken başlasanız bile, nefes aldığınızı hissedersiniz. İzmir’in kendine göre tatları bulunmaktadır.  Sokak yemekleri konusunda özellikle de kahvaltılıkları, ülkenin birçok yerine göre daha güzeldir. Her köşe başında bulunan yiyecek satıcıları, size sabah kahvaltısı için seçenekler sunmaktadır.

Bugün sizin için İzmir’in kendine özgü tatlarından birini daha denedik. Kumru denilince herkesin aklına direkt bir kuş gelir. Ama İzmir’de öyle değildir. Size birisi haydi kumru yiyelim dediğinde şaşırmayın. İzmir’de kumru çok güzel bir kahvaltılıktır. Ama size anlattığımızda sadece kahvaltılık olmadığını da anlayacaksınız.

gercek-izmir-kumruKumru dediğimiz gibi İzmir’e özgü bir hamur işidir. Aynı zamanda bununla hazırlanan sandviçlere de kumru denilmektedir. Simit hamuruna benzeyen, az tuzlu bir hamurun susama batırılması ile fırınlanması sonucunda elde edilir. Neden kumru deniliğine gelecek olursak bu elde edilen sandviç hamurunun şekli kumru kuşunun gövdesine benzetilmektedir. İsminin kumru olmasının nedeni budur.

İzmir’de kumruyu her şekilde bulabilirsiniz. Fırınlardan sade olarak alabilirsiniz. Büfelerde her saat rahatlıkla bulabileceğiniz bir sandviç şeklinde alabilirsiniz. Büfelerde hazırlanan kumrunun içine kömürde pişirilmiş sucuk, salam, kaşar peyniri, domates eklenir. İsteğe bağlı olarak üzerine ketçap ve mayonez eklenerek de servis ediliyor.

Şimdi diyeceksiniz ki “nasıl bir kahvaltılık yahu, bu bildiğin sandviç” lakin öyle değil, eğer yolunuz İzmir’e düşürse her şekliyle kumruyu tavsiye ederiz.

Kumru Ekmeği Tarifi
Kumru Ekmeği Tarifi

İzmirliler genelde kumruyu tulum peyniri, domates, biber ve isteğe bağlı olaraktan salatalık konmuş şekli ile tüketmektedirler. Biz de sizin için özellikle bu çeşit kumruyu denedik. Kumru satan beyefendi; bizlere üstüne basa basa şunu söyledi: “Satılan her sandviç ekmeği kumru değildir. Kumrunun en büyük özelliği dışının susamlı olmasıdır”.

Sizler de bu güzel tadın zevkine varın isteriz. Sandviç hali ile gayet güzel bir tat olan kumruyu bizce özellikle de İzmirlilerin genelde tükettiği şeklinde deneyin. Kumru ve yanında demli bir çay ile sabahlara İzmirliler gibi neşeli başlayın.