Midye dolma, mavi veya siyah midyenin pişirilerek içerisine iç pilavın doldurulması ile oluşan bir yiyecektir. Meze olarak da kabul görmektedir. Türkiye’de yoğun olarak Marmara ve Ege Bölgesinde rastlamak mümkündür.

Midye dolma, Türk sokak kültürünün bir mihenk taşı olduğu gibi aynı zamanda lüks restoranlara da girebilmeyi başarmış yegane bir deniz ürünüdür. Midye dendiğinde akla gelen ilk yiyecek olan midye dolmanın Türk mutfağına geçişi ise Osmanlı döneminde olmuştur. Ülkemiz haricinde de Ege ülkeleri ve Ermenistan’da midye dolmanın sıkça tüketildiğini görmek mümkün oluyor. Midye dolmanın İstanbul’a gelişi ise Mardinlilere dayanmaktadır ki bu durum günümüzde de hala devam etmektedir.

midye-dolma-nasil-yenirMidye Dolmanın Yeri Bir Başka

Midye dolmayı tek bir atışta yemenin damaklara yaşattığı zevk oldukça keyifli. Midye dolmayı henüz tatmamış olanlar ise “Bunu nasıl yiyebiliyorsunuz?” gibi ön yargılara sahipler. Bu ön yargıların yersiz olduğunu belirterek bir adet midye dolma yemenin keyfini yaşamanızı öneriyoruz. Zira bir kez yedikten sonra kabukları bir sanatla açarak, içerisine de bolca limon sıkarak tüketebilir hale gelebilirsiniz.

Midye Dolma Hangi İçecekle Birlikte Tüketilebilir?

Midye dolma, yanında bira ile hafif bir tat oluşturabileceği gibi rakıya bir meze olarak da tüketebilmektedir. Damak tadınıza göre midye dolmanın yanında tuzu bol veya ekşimsi tatlara sahip olan (kornişon turşu gibi) yiyecekleri de tercih edebilir ve damaklarınızı şenlendirebilirsiniz.