midye-tava-ne-demek

 

Çok eski zamanlardan beri, sokaklarda birçok yiyecek görmeye alışkın olduğumuzdan bahsedebiliriz. Bunlardan bir tanesi ise midye… Aslına bakarsanız midye tavayı sadece görmeye alışkınız, tadanların cesaretine hayranım açıkçası. Çünkü daha önceden hiç aşina olmadığımız bir lezzet ve bu durumda yemeye de çekiniyoruz. Ama denilenlere göre bir kere yiyen tekrar bırakamıyor.

Bu bağımlılık yapan yiyeceğe henüz alışamamışken, şimdi de farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor; midye tava. Midye tava yapmak için midyelerin içinin ayıklanması yetiyor. Çıkarılan midyeler bir kaba konularak unlanır ve daha sonra başka bir kapta bira, tuz, karbonat ve yumurta çırpılır ve üzerine bir su bardağı un serpilir. Bu likit kıvama gelinceye kadar karıştırılır. Ardından midyelerle birlikte karıştırılarak, midyeler çöp şişe dizilir ve kızartılır.

Midye Tavaya Limon Sıkılır mı?

Midye denilince aklımıza tamamlayıcısı olan limon gelmektedir. Normalde midye dolmanın içine limon sıkılarak yenilir ve tadının çok daha güzel olduğunu söylerler. Bu bakımdan midye tavaya da limon sıkabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey. İstediğiniz biçimde tatlandırabilirsiniz. Damak zevkiniz hangisine beğeniyorsa, o şekilde çok daha güzel olacaktır. Ama eğer ilk defa yiyecekseniz, sadece midyenin tadını almanız çok daha iyi izlenimler bırakacaktır.

porsiyon-midye-tava

Her ne kadar küçükken, bunlar yenir mi gözü ile baksak bile şimdilerde bizler için midye vazgeçilmez bir tat. Özellikle her gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor ve anında ulaşabiliyoruz. Kimi insanlar bir şeyi başta sevmiyorsa sonradan severlermiş. Bence bu durum midye tava veya midye dolma için de geçerli. Sonradan bırakamıyor ve gittiğiniz, gördüğünüz an yemek istiyorsunuz. Tabii nerede yediğiniz de burada dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi.