balik-ekmek-hangi-balik

 

Sizlere bugün muhteşem bir tattan söz edeceğiz. Ülkemizin üç tarafı denizler ile kaplı ve böyle bir ülkede maalesef balık yeme alışkanlığı çok az. Kıymetini bilmemiz gereken bir lezzet aslında balık. Sağlık açısından büyük, küçük herkes için alınması gereken bir besindir. Ama biz size balık ekmeğin en güzel halinden bahsetmek istiyoruz. Sokak satıcıları arasına deniz kenarının süsleri balık ekmek

Balık ekmek denilince herkesin aklına ilk gelen yer eminiz ki Eminönü’dür. İstanbul’a gitmeyen kişiler bile ilk bunu söyleyecektir.

Biz sizin yerinize İstanbul’un en güzel yerine; Eminönü’ne balık ekmek yemeye gittik. Eminönü boğazın en güzel yerlerinden biri, tarihi bir yerleşke. Buraya gelen, zaten kendinden geçiyor. Bir de bu güzelliğin üstüne balık ekmek satan saltanat kayığı balıkçıları oldu mu, süper oluyor.

Daha önce gidenler bilir; balık ekmekler küçük kayıklarda satılmaktaydı. Can güvenliği ve hijyen sağlamak açısından kayıklar kaldırıldı. Şimdi saltanat kayıklarında, büyük ızgaralarda balık yapılmaktadır.

balik-ekmek-yaninda-ne-icilir

Genel olarak balık ekmekler, uskumru balığının filetosunun mangal yapılmış hali olarak satılmaktadır. Ekmeğin arasına uskumru filetosu koyulup, soğan ve yeşillikler ile servis edilir.

Sizde İstanbul’un müthiş manzarası karşısında balık ekmeğin tadını çıkabilirsiniz. Hatta balık ekmeğin yanına turşu ve turşu suyunu da eklerseniz lezzet bütünlüğü sağlanmış olur.

Sizlere balık ekmek mekanı olarak İstanbul Eminönü’nden bahsettik ama ülkemizin diğer şehirlerinde de favori yiyeceklerden biridir. Denizlerin vermiş olduğu nimetlerden her zaman faydalanmamız gerekir. Kıyı şehirlerimizin hepsinde balık ekmek yiyebileceğiniz çok güzel satıcılar her zaman bizleri beklemekteler.

Şaşıracağınız bir şey de söyleyelim sizlere, Ankara’da balık ekmek yemenin zevki bambaşkadır. Evet yanlış duymadınız; Ankara ülkemizin tam ortasında deniz yok ama birçok kıyı şehrine göre balık ekmek yemekten zevk alabileceğiniz bir yer.

Balık ekmek gibi güzel ve sağlıklı bir besini çocuklarımıza tanıtmakta yarar var. Sokak satıcıları sağlıklı ve hijyenik olduğu sürece herkes için en güzel alternatiftir. Hem zaman kaybına neden olmuyor ve aynı zamanda kültürel ve turistik gezi yapanların uğrak yerleri olmaktan çıkmıyor. Balık ekmekte ülkemiz için vazgeçilmez bir besin ve kültürdür.