Samimiyet; gülmekten ağlamaya, koşmaktan kovalamaya, yemeden içmeye her alanda aradığıdır insanın. Biz ise, samimiyet arayışının sokak yemeklerinde hayat bulanına, yani yemek ve içmek ile alakalı olanına odaklanacağız. Sokağın güzel kokusu olan bu yemeklerin lezzetine mi, samimiyetine mi hayransınız? Bunu sentezlemeye ne dersiniz?

Sokak Yemeği Nedir?

Sokak yemekleri kiosklarda, tezgahlarda, büfelerde, seyyar olarak satılan halka açık yerlerde satılan  yiyecekler ve içecekler… Genellikle sabit olmayan, mobil tezgahlarda sunulan sokak yemekleri, hızlı tüketilen yiyeceklerdir. Sokak yemekleri genellikle yöresel lezzetleri kullanarak yapılmaktadır fakat dünyanın birçok bölgesinde, severek tüketilen sokak yemekleri de mevcuttur.

Birçok sokak yemeği hem porsiyon şeklinde tercih edilen hem de fast food olarak sınıflandırılabilir. Genellikle restoran yemeklerine nazaran daha ucuzlardır.

sokak yemekleri türkiye
ilginç sokak yemekleri

2007 yılında Gıda ve Tarım Örgütü’nün gerçekleştirdiği araştırma sonucunda yapmış olduğu açıklamada, iki buçuk milyar insanın her gün sokak yemeği tükettiği bildirilmiştir.

Bugüne baktığımızda insanlar sokak yemekleri birçok farklı sebepten tercih etmekteler. Kimimiz pratikliği için sokak yemeklerini tercih ederken, kimimiz ise ucuz olduğu için sokak yemekleri yeyip,  evinde yemek yapmıyor ya da restoranda yemiyor. Bunların haricinde özellikle, seyahat esnasında o bölgenin mutfak kültürünü keşfetmek istiyorsak, sokak yemeklerini tercih etmeliyiz.

Bu coğrafyanın her çocuğu gibi bizlerin de oyun sahası hep sokaklar oldu. Büyüyüp evlere kapanalı, bilgisayar başında eskimeyi bekleyeli çok da olmadı açıkçası. O yüzden, hepimiz hâlâ bu tada ve güzelliğe alışkınız, hasreti esir almadı henüz bizi, çünkü sahibiz hâlâ. Yağan yağmurda brandasıyla közde dönerini korumaya çalışanıyla, pilav üstü tavuğunu bir tabakta makul fiyata satanıyla öylesine geniş ve samimi bir yelpazede hayat buluyor ki sokak yemekleri, sevmemek elde değil. Fakat çoğumuz hakkında konuşmadıkça unutuyoruz bu güzel lezzeti. Peki ben size, artık bu lezzetleri asla unutturmayacak, gerek sokak yemekleri videoları ile, gerekse bu yemekleri en güzel haliyle yiyebileceğiniz sokak yemekleri lokantaları tanıtımları ile sürekli zihninizde yaşatacak bir internet sitesinden bahsetsem ne hissederdiniz? Ne hissederdiyseniz, hissedin. Çünkü artık var!

Tarifleriyle, Videolarıyla, Tanıtımlarıyla: Sokak Yemekleri

Öyle basite indirgenecek bir konu değil bu. Öyle sokaklarla kısıtlanacak bir şey de değil çünkü lokantalarından tutun eve söylenen sokak yemekleri siparişlerine kadar birçok virajda tabela görevini görecek bir kaynak lazım bizlere. İşte bu kaynak açığını kapatmak üzere sokakyemekleri.com sitesi, iştah açan arayüzüyle kendisini bizlere adıyor. Dünyadaki sokak yemekleri videolarına, ayrıca tüm bu sokak yemeklerinin tanıtımına, tariflerine ulaşabilmenizi sağlayacakları konusunda bir taahhüt sunuyorlar bizlere.

Sizler de bir sokak yemekleri siparişi vermek, bu yemekleri tatmak veya en azından gözünüzle tadına bakmak ve tanımak, daha fazla genel kültür kazanmak için uğramayı düşünebilirsiniz. Dahası mı? Evet dahası da olmalı bu işin, birkaç konu etrafında sınırlandırmamak gerek demiştik. Dahası, evde eşinize veya çocuğunuza veya kendinize, misafirinize hazırlayabileceğiniz tatlara da ulaşmış olabilirsiniz.

Sizin gibi bu lezzetlerin arayışında olan kullanıcı topluluğuna karışmak, tüm bu saydıklarımıza tek bir kaynaktan ulaşmak için şimdi ziyaret edebilirsiniz. Bir konuda daha birliğe ve beraberliğe sahip olun. Günleriniz hep güzel geçsin! Sevgiler..