Asya ve Avrupa’yı buluşturan İstanbul, kendine has sokak lezzetleri ile damakseverleri kendine hayran bırakan bir şehirdir. Balık ekmek, hem İstanbul’da yaşayanların hem de yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yiyeceklerden bir tanesidir.

Balık ekmek satıcılarının önünden geçerken o nefis balık kokusunu alıp da canı çekmeyen bir insan yoktur. Genellikle sahil kesiminde rastlayabileceğimiz balık ekmek satıcıları arasında ünü kulaktan kulağa yayılanlar da var. Aslında sadece sahil kesiminde değil de şehrin farklı noktalarında karşılaşabileceğimiz balık ekmekçiler İstanbul ile bütünleşmiş durumda.

balik-ekmek-izgaraKadıköy, Beykoz, Eminönü, Karaköy gibi pek çok semtte balık ekmekçilerle karşılaşabiliriz. Eminönü-Karaköy hattı balık ekmek denildiğinde akla gelen en popüler noktalardan bir tanesidir. Özellikle turistlerin uğrak yeri Eminönü, balık ekmek satıcılarının en çok iş yaptığı yerdir. Burada kalabalık bizi rahatsız etse de balık ekmeğin lezzeti bunu unutturmaktadır. Eminönü’nde balık ekmek yerken isterseniz yanında bardak turşu alabilirsiniz. Aynı zaman da Karaköy’de de Haliç’in eşsiz manzarası karşısında yiyebileceğiniz balık ekmek hızlı ve hesaplı bir tercih olacaktır. Bu hattın kalabalıklığından bunalanlar için ise şehrin başka yerlerinde de balık ekmekçiler vardır. Adeta balık ekmek satıcıları İstanbul ile bir olmuş; iş çıkışı, okul çıkışında karşımıza çıkan ayaküstü lezzet tüccarlarından bir tanesi olmuştur.

Dillere destan lezzetinin yanı sıra maddi açıdan da balık ekmek diğer yiyeceklere kıyasla daha ucuz olacaktır. Ayaküstü bir lezzet olmasına rağmen sağlık açısından baktığımızda da fast food yiyeceklere karşılaştırıldığında balık ekmek her zaman ön sıradadır. Yeşillikli, soğanlı ekmek arası balık hem keseniz hem de sağlığınız için faydalı olacaktır.

Şehir ne kadar değişse de değişsin balık ekmek satıcıları bir bakıma İstanbul’un eski ve kendine özel dokusunu korumaya devam etmektedir.