yarim-ekmek-tantuni-nedir

 

yogurtlu-tantuni-nedirMersin’e özgü dürüm çeşidi olan Tantuni, kısa zamanda ülkemizin tüm vatandaşları tarafından sevilen lezzet gruplarının arasında yer almaya başlamış bulunmakta. Hem biftek hem de kuyruk yağından hazırlanan iç harcı tantuninin ana iç malzemesini oluşturmaktadır. Ayrıca tercihe göre yoğurtlu tantuni olarak da servis edilerek tüketilmektedir.

 

Küçük kuşbaşı etlerin kavrularak dürüm içerisinde hazırlanmasıyla tantuni tamamlanmış olur. Aynı zamanda tantuninin olmazsa olmazları arasında ise soğan, yeşillik ve domates de yer alıyor. Tüm bu iç harçlar dürüme sarılarak hazırlanmakta ve ortaya da iştah kabartan bir lezzet çıkartılmaktadır. Küçükten büyüğe herkes tarafından son zamanlarda en çok sevilerek tüketilen yiyeceklerin başında yer almaktadır.

Tantuni yerken, ekmeğin ya da dürümün içine sızan yağ ve sosu ilk önce damağınıza hücum eder ve inanılmaz lezzetler patlar. Daha sonra ufacık ufacık doğranmış soğan, domates ve etler ağzınızın içinde dans etmeye başlar.

tantuni-limon-aci-biber

Bir döner gibi, hamburger gibi sık sık yenmez tantuni; ara sıra yapılan bir kaçamak gibidir. Fazla yağlı olduğundan, zaten her gün yenirse mide perişan olur. Her güzel şey gibi çabuk biter; iki kere ısırınca bitti gittiL O yüzden ilk dürümü alıp, yemeye başladığınızda hemen ikinciyi de sipariş edersiniz.

Tantuni artık hemen hemen her şehirde bulunsa da en güzeli tabii ki Mersin’de yapılanıdır. Bir kere Mersin’de tantuni yiyince hak vereceksiniz. Diğer tantunicilerde aynı lezzeti bulamıyor insan.

Tantuni yerken en çok dikkat edeceğimiz hususlar;

ilk olarak imkanınız varsa mutlaka Mersin’de yiyin.
Tantuninin en güzel arkadaşı soğandır; o yüzden insan içine karışmayacağınız günlerde mutlaka soğanlı tantuni sipariş edin ki gerçek lezzetini alın.

en-guzel-tantuniHer ne kadar dürüm şeklindeki tantuni asla doyurmasa da tantuni lezzeti açık ekmek şeklindeki dürüm olarak yendiğinde çıkıyor; yarım ekmek olduğunda aynı tadı alamıyoruz. Sosu aktığı için genellikle çift lavaş ekmeği ile dürüm yapılmasını isteyebiliyoruz ama gene bu şekilde yaptığımızda tantuninin lezzeti az oluyor.