Sokak yemekleri arasında yer alan tostun, birden farklı çeşitleri bulunuyor. İçeriğinde kaşar peyniri, sucuk, salam, sosis gibi malzemeleri barındırırken aynı zamanda çikolatalı, pastırmalı ve jambonlu gibi alternatif ürünlü olanları da bulunmaktadır.

Son dönem de tost çeşitleri içerisinde en fazla Ayvalık Tostu tercih edilmektedir. Ayvalık tost haricinde ise Yengen Tost da son dönemlerde popüler olmuş lezzetlerin başında yer alıyor. Özel iç malzemesi ile hazırlanan ekmekler, tost makinesinde sıcak bir şekilde ısıtılıp servis edilmektedir.

 
guzel-tost-nasil-yapilirGenelde öğrenciler için vazgeçilmez yiyeceklerden biridir. Tost yapımı kolaydır fakat bazı atlanmaması gereken püf noktaları vardır. Kaşar içinde tam olarak eriyinceye kadar ateşin üstünden alınmamalıdır ve sucukların pişmesi için en az 4-5 dakika beklenmelidir. Ama beklerken her 1 dakikada bir iki tarafı da yağlanmalıdır ki tost un her iki tarafı da kızarsın. En önemli nokta ise asla ve asla soğuk servis edilmemesidir. Kişisel zevk olarak tostu yaptıktan sonra içine domates konulabilir

Özellikle çocukların en çok sevdiği ve vazgeçemediği lezzetler içerisinde yer alan tostun, yalnızca ülkemizde değil tüm dünya ülkelerinin favorileri arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Sıcacık, peyniri uzayan bir tost, görüntüsüyle bile insanın iştahını kabartmaktadır.