Sokak tatlıcıları denildiğinde aklımıza çeşit çeşit tatlılar geliyor. Bizim aklımıza; şam tatlısı, tulumba ve halka tatlısı geliyor. Bu birbirinden güzel ve lezzetli tatları özellikle de sokak tatlıcılarında denemeniz gerekmekte.

Şam tatlısı ya da genel adıyla söylemek gerekirse şambali tatlısı çok farklı bir lezzettir. Her yerde karşımıza çıkan bir tatlıdır. Sokak tatlıcıları içinde en çok rağbet gören tatlılar arasında yerini almaktadır. Üstünde bulunan fıstık ağınızda dağılan irmik ile öyle güzel bir tat verir ki sokak tatlıcılarında gördüğünüzde yemeden geçemezsiniz. Bazı sokak tatlıcılarında şambali tatlısının üzerine kaymak konulmaktadır. Kaymak ile şambali tatlısının lezzeti birleştiğinde size eşlik etmek isteyecek çok fazla kişiyi de göreceksiniz.

sokak-tatli-seyyar-araba

Tulumba tatlısı atalarımızdan bize kalan bir lezzettir. Sofralarımızın vazgeçilmezleri arasında yerini korumakta. Misafirliğe giderken bile hediye olarak aldığımız bir tatlıdır. Sokak satıcıları da bu ata yadigarı tatlıya her zaman yer veriyorlar.

Halka tatlısı sokak tatlıcıları tarafından vazgeçilmez tatlılar arasında yer almaktadır. Tulumba tatlısına çok fazla benzemekte olan tatlı büyük ve yuvarlaktır. Ağzımıza aldığımızda çıtır çıtır bir ses gelmektedir. Daha sonrasında, enfes şurubun tadını alırsınız ve yemeye doyamazsınız.

Sokak tatlıcılarında satılan tatlıların tadı hep farklı gelmektedir. Biraz da bize çocukluğumuzu hatırlattıklarından dolayı olsa bu tatları seviyoruz.

Sokak tatlıcıları kültür olarak yerlerini korumaktadır. Yukarıda saydığımız lezzetlerin yanında tatlı olarak  macuncuları da sayabiliriz. Rengarenk yapılan macunlar artık sokaklarda olmasa da turistik mekanlarda yerlerini almaktalar.

Sokak tatlıcıları Osmanlı Devletinden bu yana gelen adeta bir gelenek. Her yerde bir sokak tatlıcısına rastlamanız olağan bir durum. Sizler için sokak tatlıcılarını dolaştık ve o muhteşem tatlıların tatlarına baktık. Şam tatlısı yani şambaliyi her usta yapamıyor. Şambali tatlısının kıvamını herkes tutturamaz ama siz şöyle bir baktığınızda kalitesini çok rahatlıkla anlayabilirsiniz.

macuncuAğzınıza aldığınızda o muhteşem lezzet sizi başka yerlere götürmeye yetecektir. Aynı şekilde halka tatlısı ve tulumba tatlısını da anlarsınız. Hatta Ramazan aylarında genelde tulumba tatlısını sokaklarda yapmaktadırlar. Sokak tatlıcıları böylelikle hem nasıl yaptıklarını gösteriyorlar hem de iftarda tatlıyı unutmamaları gerektiğini hatırlatıyorlar.