Size bugün çok güzel bir lezzetten bahsedeceğiz. Hemen hemen herkesin bildiği, yemekten aşırı zevk aldığı bir tatlı çeşidinden bahsetmek istiyoruz. Halka kerhane tatlısı ismi ilk söylendiğinde herkesin tuhafına giden bir lezzettir. Aslında orijinal ismi Arapça müşebbek kelimesinden gelmektedir. Anlamı örgülü, oyma kafes, şebeke anlamına geliyor.

Hepinizin aklından bir an o şerbetli tadın geçtiğine eminim. Tatlının üzerinde boylu boyunca, sarmal kanallar bulunmakta ve bu kanalları çizgi olarak alıp, içini boş düşünürseniz burgulu bir kafesten tüp ortaya çıkıyor. Herhalde isminin anlamı bu şeklinden dolayı almıştır. Zaten satıcılarda kerhane tatlısı simit gibi üst üste dizilmektedir. Bu diziliş şekli ile bir kafesi andırmaktadır. Belki de isminin halka-kerhane tatlısı olmasının nedeni budur.

Biz isminden çok tadının güzelliği ilgileniyoruz. Başta da dediğimiz gibi sokak satıcılarında ve belirli tatlıcılarda mutlaka satılmaktadır. Tulumba tatlısının büyük ve yuvarlak halidir de diyebiliriz. Elimize aldığımızda sarı rengi ile bizi kendisine çeker adeta. Ağzımızda ilk önce bir çıtırtı, daha sonra boşluktan gelen şerbet yayılmaktadır. Nefis bir lezzettir. Sokak yiyecekleri arasında bulunan benim için en güzel tatlıdır diyebilirim.

kerane-tatlisi-nedir

Halka kerhane tatlısını her yerde bulabilirsiniz. Her yerde farklı bir isimle karşımıza çıkmaktadır. Adana ve Mersin tarafında sarı burma, İç Anadolu Bölgesinde halka tatlı, Antakya’da müşebbek Batı Akdeniz tarafında ise halka tulumba olarak isimlendirilmektedir.

Sizler için; halka tatlısını bildiğim halde bir kere daha denemek istedim ve sokak yemeklerinin en güzel olduğu yerlerden birine gittim. Taksim Meydanı’nda sizin için kerhane tatlısının tadına bakmak istedim. Türkiye’nin en işlek yerlerinden biridir Taksim Meydanı ve insan oraya geldiğinde sanki dünyanın merkezindeymiş gibi hisseder. Bir sokak satıcısından kerhane tatlısı aldık. Hem sizin adınıza tadına baktık aynı zamanda da Taksim’de bulunan değişik lezzetleri de tatma imkanımız oldu.

Siz ismine takılmadan bu güzel lezzetin tadına bakın. Çıtır çıtır sesi ve şerbeti ile bu enfes lezzeti deneyin.