Sizlere yaptığımız bir yolcuğu anlatmak istiyoruz. Ege kıyılarında, kuzeye doğru muhteşem bir sahil kentine gideceğiz. Biz bu sahil kentine ayak bastığımız anda kendimizden geçtik. Sizler de aynı duygulara kapılacaksınız, eminiz. Neyse artık bu sahil kentini eminim çok merak ediyorsunuz; o halde söyleyelim Ayvalık’tan bahsediyoruz. Ege’nin en güzel sahil kentlerinden bir olan Ayvalık’tan.

Herkesin gidip görmesi gereken bir yer Ayvalık; doğal güzellikleri ile kendinizden geçeceksiniz. Sakin ve hoş bir eğlence yeri; şahsen biz çok eğlendik. Ayvalık denilince hemen hepinizin aklına gelecek olan ilk şey ayvalık tostu olmuştur mutlaka. Bizim de aklımıza gelen ilk o oldu ve Ayvalık’a kadar gitmişken tostçular çarşısına uğramadan geçemezdik. Tostçular çarşısına girdiğimizde, kendimizden geçtik. Esnaf çok güzel bir sıcaklıkla karşılıyor bizleri. Sohbet ederken ayvalık tostlarımız geliyor. Muhteşem bir tatla karşılaştık, adeta büyülenmiş gibi olduk.

tostcular-carsisi-nasil-gidilir

Bazen Ayvalık’a gelip tost yiyenlerin bir tane kesinlikle yetmez dediklerine şahit oluyorduk. İşte o anda biz de hak verdik. Ayvalık tostu yiyorsanız kesinlikle bir tane yetmez ve mutlaka ikincisini istersiniz. Biz de aynısını yaptık. İkinci tostlarımızı da sabırsızlık ile bekledik ve yedik.

 

gercek-Ayvalik-tostuBu kadar anlattığımıza göre sizin için de küçük bir araştırma yapalım istedik. Her yerde Ayvalık tostu satılmakta ama hepsi gerçek ayvalık tostu mu acaba? Bu soruyu biz de sorduk ve hazır Ayvalık’tayken öğrenelim istedik.

Ayvalık tostunun bu kadar güzel olmasının nedeni ekmeğinden dolayıymış. Ayvalık’ta fırınlarda satılan özel bir ekmek ile yapılmaktaymış. Ekmeğin özelliği boğumlu olması ve tost yapan kişinin boğumlarından değil de tam ortasından ayırarak malzemeleri içine koyması ile yapılmaktadır. Ayvalık tostunu elinize aldığınızda kocaman bir şey olarak görüyoruz ama yemeye başladıktan sonra siz de bizim yaptığımızı yapacaksınız ve mutlaka ikinci tostu isteyeceksiniz.

Sizler de ülkemizin çeşitli yerlerinde satılmakta olan Ayvalık tostlarının tatlarına mutlaka bakın. Türkiye’nin güzel tatlarından biri. Yine de tavsiyemiz; fırsat bulursanız bizim yaptığımızı yapın. Ege sahil kentlerinden olan Ayvalık’a mutlaka uğrayın. Tostçular çarşısında bulunan güler yüzlü esnaf ile hem muhabbet edin hem de Ayvalık tostlarının tadına yerinde bakın.

Ayvalık’a gitmişken diğer güzellikleri de görün ve farklı tatlar ile de karşılaşınca mutlaka tadın. Orijinal Ayvalık tostunu denemenizi tavsiye ederiz.