Lezzet noktası olarak adlandırabileceğimiz İstanbul’da karşılaşabileceğimiz pek çok farklı yiyecek var. Özellikle sokakta satılan lezzetler şehir ile bütünleşmiş ve bir olmuştur. Simit, kokoreç, köfte ekmek, balık ekmek, mısır, kestane, dürüm gibi çeşit çeşit lezzet, hem hızlı tüketimi hem de ucuz oluşu sebebi ile yoğun ilgi görmektedir. En çok sevilen sokak lezzetlerinden bir tanesi de sokak pilavcılarıdır.

 

 

 

Sokak pilavcıları aslında sadece İstanbul’a özgü değildir. Türkiye’nin dört bir yanında pilavcılar ile karşılaşabilme sokakta-nohut-pilavolasılığımız var. Fakat sokak pilavcıları genellikle metrobüs, metro, otobüs durakları, otogarlar gibi kalabalık yerlerde görülmektedir. Trafik, bir yerden bir yere gitme telaşı sırasında karşımıza çıkan ve karnımızı doyurmamızı sağlayan satıcılar en çok İstanbul’da karşımıza çıkmaktalar. Bu nedenle sokak pilavcıları da İstanbul ile bağdaşlaşmıştır.

Kalabalığın yoğun olduğu yerlerde karşımıza çıkan sokak pilavcıları aslında bir ev yemeği olan nohutlu pilavı, ekmek arası ve fast food yemekten sıkılan damakseverler ile buluşturmaktadır. Sokak pilavcılarının yaptığı pilav farklı çeşitlerde görülse de genellikle nohutlu ve tavuklu olmaktadır. Sokak pilavcıları tarafından yapılan bu pilavın her pilavcı için kendine has bir tarifi mevcuttur.

Markalaşmış yemek zincirlerine rağmen sokak pilavcıları yıllardır varlığını korumaktadır. Hatta bazı sokak pilavcıları, insanlar tarafından dünyaca ünlü markalar ile kıyaslandığında daha çok sevilmektedir. Yaptıkları pilavın lezzeti kulaktan kulağa yayılmaktadır. Lezzet gezginleri bu pilavlardan alabilmek için kuyruk oluşturmaktadır.

Ülkemizde neredeyse her yemeğin yanına yakıştırdığımız pilavı sevmeyen yok denecek kadar az. Nohutlu pilavın geleneksel ve sevilen bir lezzet oluşu markalaşmış yemek zincirlerine karşı sokak pilavcılarının zaferinin en temel sebebidir. Maddi açıdan da markalaşmış yerlere göre kesemizi zorlamamaktadır. Sokak pilavcısından alacağınız pilav ve ayran ile öğününüzü ekonomik bir şekilde geçirebilirsiniz.