Çocuklar abur cubur yemeye bayılırlar. Her an her dakika, bıkmadan usanmadan yiyebilirler. Her ne kadar zararlı da olsa anlamazlar ve dışarıya çıktığınız zaman isterler. Siz de kıyamayıp alırsınız. Sokaklarda özellikle hoşlarına gidecek bir şey gördükleri zaman dayanamazlar. Fakat sokaklardaki her atıştırmalığa da zararlıdır diyemeyiz. Süt mısır için de Dünya’nın hemen hemen her bölgesinde sevilerek yenen sağlıklı sokak yemeklerinden biri diyebiliriz.

 

 

 

ucuz-bardakta-misir-standiEskiden sokaklarda mısırın patlamış hali yoğunlukta olurdu veya haşlanmış hali. Şimdilerdeyse yeni gözde, tane tane bardakta mısır. Üzerinde sarımsak tozu veya değişik baharatlar eklenip bir de ketçap ve mayonez konulması ile oluşan nefis bir tat. Bakmayın sadece çocukların yediğine, büyüklerin de oldukça hoşuna giden bir lezzet bardakta mısır. İsterseniz küçük, ister orta, ister büyük boy yiyebilirsiniz. Zaten mısırcıların; “Süt mısır, taze mısır!” demelerinden tanıyacaksınız. Söylemeyen birçok mısırcı olduğunu da unutmamak gerekir. Mümkün olan her yerde bardakta mısır satıcıları görebilirsiniz.

Zararlı yiyecekler yerine böyle şeyleri yemek daha iyi oluyor kimi zaman. Hem sıcak sıcak hem de bilindik bir lezzet. Evimizde bile yapabiliriz ama maalesef evimizde yaptığımız tatlar hiç dışarıda yediklerimizle aynı olmuyor. O yüzden herkes kendini dışarı atıp, bu gibi yiyecekleri yemeye gidiyor.

Bardakta mısırı evde yapmak istiyorsanız hazır konserveleri alıp kaynatabilirsiniz. Tabi bunu yaparken biraz tereyağı koymayı da ihmal etmeyin. Sıcak olan mısırın üzerine kaşar peyniri rendeleyenler de mevcut. Sıcaklık sayesinde kaşar peyniri eriyor ve çok hoş bir tat ortaya çıkıyor. Herkesin damak zevkine göre, farklı şekillerde süsleyip tatlandırmaya açık bir lezzet bu. İsteğinize göre baharatlar ve değişik soslarla kendinize özgü tadı keşfedebilirsiniz. Soğuk olduğu zaman pek de tadı olmayan bardakta mısırı muhakkak dumanı üstündeyken, sıcak sıcak yiyin. O zaman keyfini alacaksınız.