haslama-icli-kofte-nedir

 

Sizlere bugün bir Arap yemeğinden bahsetmek istiyoruz. Bulgurun hamur haline dönüşmesinden oluşan ve kibbe denilen yemekten söz edeceğiz. Ortadoğu’da geleneksel ve vazgeçilmez yemek türü olan kibbe 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Hepiniz merak ettiniz biliyoruz; farklı bir şey bekliyor olabilirsiniz ama bu Arap yemeği içli köfteden başkası değil. Şaşıracağınızı tahmin ediyoruz kibbe, içli köfte ve bir diğer adı ile obruk olarak da bilinmektedir.

Ülkemizin yaygın olarak sevilen lezzetleri arasında yer almaktadır. İçli köfte ülkemizde daha çok Güney Doğu Anadolu bölgesinde yapılan bir yemektir. Fakat Suriye ile sınırı olan bölgelerimizde de bol miktarda yapılmaktadır. Bir nevi bölgelerin etkileşimi diyebiliriz. Hatay, Adana, Osmaniye illerimizde bol şekilde yapılan bir yemektir.

İçli köfte yapılması zor meşakkatli bir yemektir.  Bulguru hamur şekline getirinceye kadar yoğrulmaktadır. Bir nevi bulgurun hamur haline gelmesidir. Özel bir teknik kullanılarak hazırlanıp sunulan demek istiyoruz. Herkesin yapabileceğinden emin değiliz. Evet özel bir teknik ile avuç içinde oyularak içine malzemeleri koyuyoruz ve aynı şekilde kapatıyoruz. İçine konulan malzeme isteğe bağlı olarak kuyruk yağı, et, kıymanın soğan ve çeşitli baharatlar ile birleşiminden oluşmaktadır. Malzeme konulduktan sonra kapatıyoruz ve elimizde elips şekline yakın farklı bir ürün meydana geliyor. Yörelere göre isteğe bağlı olarak içine ceviz de kullanılmaktadır.

kizartma-icli-kofteYapımı zor olan bir yemek olduğundan dolayı genellikle özel günlerde ve misafir geldiğinde ikramlarda yapılan bir yemektir içli köfte. Haşlama ve kızartma olmak üzere iki şekilde servis edilmektedir. Şuanda birçok lokanta ve büfelerde satılmakta olan içli köfteyi bizce asıl illerinde denemelisiniz.  Diyeceksiniz bu kadar il nasıl gezilir. Fırsat buldukça gittiğinizde o illerde bir de içli köftenin tadına bakınız. Aynı zamanda o illerin güzelliklerinizi de görmeniz lezzet kültürünüz için faydalı olacaktır.

Sizlere bir bilgi daha vermek isteriz; 2. Dünya Savaşı sıralarında içli köfte ile tanışan İngiliz askerleri, şekillerinden dolayı Suriye torpidosu demişlerdir. Demek ki İngilizler de içli köfteyi en az bizim kadar sevmişler. İçli köfteyi Araplar bulmuş olabilirler ama yine de en güzel haliyle bizim topraklarımızda yapılıyor diyebiliriz.