Çocukluğumuzun vazgeçilmez bir tadıdır pamuk şeker, kocaman bir bulut kütlesi olarak karşımızda yerini almaktadırlar. Severek yemeyen sanıyoruz ki yoktur. Hatta birçok kişi pamuk şeker dendiğinde hemen olsa da yesek demeye başlamaktalar.

Çocukluğumuzun ve çocuklarımızın vazgeçilmezidir pamuk şekerler. Tabii bunları yapan pamuk şekercileri de gördüğümüz anda yaşadığımız sevinç bir başkadır. Pamuk şekerler bakkal raflarında naylon poşetler içinde ve kutularda satılmaya başlanıldı. Ayrıca organizasyon şirketleri de sıcak sunum olarak karşımıza çıkmaktalar. Artık eskisi gibi pamuk şekerciler gelecek diye beklememize gerek kalmıyor.

Şunu belirtmek isteriz ki sokak satıcıları daha eğlenceli geliyordu bize; özlemle onları bekliyorduk. Haftanın belirli günlerinde geliyorlar ve pamuk şeker diye bağırıyorlardı. Pamuk şekercinin başına toplanıyorduk anında. Hemen başlıyordu pamuk şeker makineleri çalışmaya ve gözümüzün önünde kocaman pamuklar oluşuyordu. O duygu çok güzeldi. Gerçi şimdiki çocuklar da aynı duyguları yaşayacak ortamlar bulmakta hiç zorluk çekmiyor.

Pamuk şekerin malzemesi çok basit fakat evlerde yapma imkanımız makinesi olmayınca bulunmamakta. Pamuk şeker makineleri bulunmaktadır. Bu makineler sayesinde toz şekerin ısıtılarak hava yardımı ile pamuk ipliği şekline dönüştürülmesi ile yapılıyor.

pikachu-pamuk-seker

Pamuk şekerin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ama pamuk şekerciler şimdiki makineler olmadan nasıl pamuk şekeri yapıyorlardı bilmiyoruz. Şuandaki pamuk şekerciler rengarenk pamuk şekerler yapmaktalar. En çok rağbet göreni pembe pamuk şeker olsa da diğer renkler de hemen ilgi alanımıza girmektedir. Hatta bazı pamuk şekerleri aromalı olarak da yapılmaktadır.

Kocaman bir pamuk şekeri yiyen çocukları izlemekten daha zevkli bir şey olamaz. Çocuklar yemeye çalıştıkları pamuk şekerleri ile öyle bir mücadele ederler ki siz de izlemekten kendinizi alamazsınız. Adeta o anlarda kendinizden geçersiniz. Tabii çocukluğumuzun muhteşem tatlarından biri olan pamuk şekerleri sadece çocuklar mı görünce neşe içinde kalıyor derseniz hemen cevap verelim; kesinlikle hayır. Pamuk şekercileri büyükler de gördükleri zaman kendilerinden geçiyorlar ve hemen tatlarına bakmak için sabırsızlanıyorlar.

Doğal olarak, her zaman eğlenmenin tadını çıkarmak lazım. Siz de bir pamuk şekerciye denk gelirseniz eğer hemen alın ve şöyle bir mutluluk yolculuğu yapın. Çocukluğunuzun güzel anılarında turlayın…