kofte-ekmek-tezgahi

 

İnternet aleminin en çok acıktıran sitesine hoş geldiniz J

Sizlerin de bizim gibi olduğunuzu varsayarsak; acıkınca kendimizi sokağa vuran insanlarız. Sokak yemekleri genellikle sandviç gibi ekmek arası üretilen yemeklerdir. Bizim için de şüphesiz ki sokakta yenebilecek en lezzetli yemeklerden biri; ekmek arası köfte… Biz de en güzel ekmek arası köfte nerede yenir sizlerle kendi fikrimizi paylaşmak istedik.

Öncelikle güzel bir köftenin sırrı nedir bunu paylaşmak isteriz. Bize göre en güzel köfte en sade köftedir. Bunun için içerisine soğan, ekmek, tuz ve kıymadan başka bir şey girmesi gereksiz. Soğanın çok ince bir şekilde rendelenmesi önemlidir. Güzel bir köfte yapmak için ne kadar soğan koyulmalıdır sorusunun cevabı bize göre yok; tamamen damak zevkinize kalmış bir husus. Soğanları rendelendikten soru üzerine kıyma eklenir ve ardından tuz atılır.

izgara-kofte-biberKöftenin Yanında Ne İyi Gider?

Sokakta satılan ve beğenerek yediğimiz  köftelerde genellikle baharat kullanılmıyor. Ustalar köftelerinde herkese hitap edebilmeleri için tuz ve karabiber hariç baharat eklemiyorlar. Güzel bir köfte yanında hiçbir şeye ihtiyaç duymasa da iyi bir salata köfteye çok güzel arkadaşlık eder.

Köftenin yanında tüketebileceğiniz güzel bir salata tarifi vermek icab ederse eğer; bize göre köftenin yanına yakışan en güzel garnitür domates söğüş ve taze otlar. Sokakta ya da dışarıda yediğimiz salatalarda en çok dikkat ettiğimiz nokta; temiz olması. Bu yüzden genellikle yemeğin yanındaki garnitürü, salatayı yemeden bırakıyoruz. Fakat müdavimi olduğumuz bir mekanda temiz ve tazecik hazırlanmış bir salatanın üzerine sadece zeytinyağı ve limon ekleyerek enfes bir yardımcı elde edebiliriz. Bunun yanı sıra biz köfte ile beraber taze soğan yemeyi çok seviyoruz. Gerek köfte ekmeğin içinde, gerekse yanında tuza batırıp eşlik ettiğinde, muhteşem bir ikiliye dönüşüyorlar.

Çocukların en sevdiği şey bizim de hayır diyemediğimiz gibi köfte patates. Yani en azından ben köfte patates yemeyi sevmeyen çocuk görmedim. Büyüdük, maçlara gittik, pikniklere gittik, sokaklara çıktık; tercihimiz köfte ekmek oldu. Herkes için annesinin yaptığı köfte bir numaralı olsa da sokakta yapılan tükürük köftesinin lezzeti de başka oluyor.

kofte-ekmek-soganli

Güzel Köfte Nasıl Pişirilir?

Hazırlamış olduğunuz köfteyi nasıl pişirmemiz gerek Köfte ızgarada ne kadar durmalıdır? Köfte pişerken yanına neler eklenmelidir? Köftenin lezzetli olması için tabi ki önemli kurallardan ilki gerektiği olduğu kadar pişirilmesidir; ne az ne çok. Yüksek ateşte, çok hızlı bir şekilde pişirilmeli. Çünkü köftenin dışının yeteri kadar kızarmış olması içininse sulu kalması buna bağlı. İçinin sulu sulu kalması için en önemli husus bu. Çok az ateşe maruz kaldığında, pişme süresi gecikeceği için tadı kaçacaktır. Çok fazla yüksek ateşte de hemen kızarıp dışı çiğ kalır.