Yolculuk yaptığımız zaman, geçtiğimiz şehirlerin tatlarını mutlaka denemek isteriz. Her tat belki ağız zevkimize uymaz ama yine de farklı bir tat denemek ufkumuzu açacaktır. Edirne bu açıdan bir zevk şehri demek pek de yalan olmaz. Bunu nefis ciğerinden anlayacaksınız.

Edirne’ye yolunuz düştüğü zaman yapmanız gereken ilk şey, karnınızı bir güzel doyurmak olsun. Aç değilseniz bile nefis Edirne Ciğeri‘ne hayır diyemeyeceksiniz. Hiç bir yerde bulamayacağınız bu lezzeti, yerinde yemek size muazzam damak tadı katacaktır. En önemli püf noktalarından biri kesinlikle dana ciğerinden yapılıyor olmasıdır. Üst zarı, sinirleri ve damarları çok büyük bir özenle temizlenmelidir. Ciğerin unlama aşaması titizlikle sağlanmalıdır. Çok fazla unlanması tadını bozabilir.

edirne-cigeri-nedir

Böyle leziz olmasının özelliği yapımında ki kızartma aşamasındadır. Ciğerler ince ince yaprak şeritler halinde doğranır. Tabi bu işlem yapıldıktan sonra güzelce unlanması gerekmektedir. Edirne Ciğeri‘ne eşlik eden diğer bir güzellik ise Karaağaç mahsulü kızarmış kurutulmuş kırmızı biberdir. Bu biberler oldukça acı olmasına rağmen yiyenlerin vazgeçilmezi halini almış. Tabi bir püf noktadır ki; biberler servis edilmeden önce bir güzel kızartılır. Domates, soğan yanında tercih edilen nefis garnitürlerdendir. Eğer mis gibi ayranınız da yanında eşlik ederse bu eşsiz lezzeti yemeden duramayacaksınız. Tabi isteğinize, damak zevkinize göre az veya çok pişmiş olacağına siz karar vereceksiniz.

kizarmis-kurutulmus-kirmizi-biberBöyle leziz leziz anlattıktan sonra, ciğere sevmem gözüyle bakanların bile ağzı sulanacak, bir kere yedikten sonra vazgeçemediği lezzetlerden biri olarak, damaklarında yer edecek. Edirne’ye yol almak isteyeceksiniz. O kadar zamanınız veya fırsatınız yoksa bile Edirne Ciğeri’ni harika yapan yerler bulmakta pek zorlanmayacaksınız. İlk denediğiniz zaman dilinizden düşmeyecek olan bu harika tadı, daha önceden tatmadığınız için büyük bir pişmanlık duyacaksınız.