az-corba

 

Sizler için bugün farklı mekanlara yolculuklar yapalım istedik. Türkiye’de en güzel ve kaliteli yemekleri yiyebileceğiniz yerlere doğru koyulalım dedik bu yolculuğumuz doğrultusunda. İçinizden diyorsunuz hangi ünlü mekanları anlatacaklar acaba diye ama fazlasıyla yanılmaktasınız. Size bahsedeceğimiz yerler esnaf lokantaları. Evet yanılmadınız sizler için esnaf lokantalarını dolaştık.

Esnaf lokantaları işyerlerinin yoğun olduğu yerlerde bulunan küçük ve şirin mekanlardır. İşyeri yoğunluğu derken plazalar ve AVM’lerden bahsetmiyoruz. Mevzu bahsimiz sanayi bölgelerinde ve küçük esnafların yoğun olduğu yerlerde bulunan lokantalar.

iskembeli-nohutBiz sizler için öncelikle İzmir’in en güzel yeri olan Kemeraltı’nda bulunan esnaf lokantalarını ziyaret ettik. İzmir Mutfağı’nın vazgeçilmez tatları, bu esnaf lokantalarında nesilden nesile yansıtılmaktadır. Esnaf lokantalarında çalışma, sabahın erken saatlerinde başlıyor. Yetiştirilmesi gereken yemekler için acele edilmektedir. İzmir’in esnaf lokantalarında vazgeçilmez lezzetleri zeytinyağlı sebzeler ve yöresel et yemekleri her zaman iştahınızı kabartacak cinstendir. Esnaf lokantaları genellikle babadan oğluna devir edilerek işletilen yerlerdir. Kemeraltı’nda bulunan esnaf lokantalarından 60 70 yıllık gibi olanları bulunmakta. Daha uzun yıllar da varlıklarıını sürdüreceğe benziyor.

Ege mutfağından örneklerin yer aldığı menülere sizler için bakalım istedik. Esnaf lokantalarının olmazsa olmaz yemeklerinden biri güveçte kuru fasulyedir. Bu leziz tattan sonra sıralayacak olursak tas kebabı, dana rosto, şevketi bostan, elbasan tava, enginar, kuzu dolması, hünkar beğendi, lahana sarması, kereviz gibi bir çok yemeği sıralayabiliriz.

Şöyle söylemek daha kolay olur; esnaf lokantaları mevsimine göre yapılması gereken sebzelerin hepsini zengin bir menü olarak sunmaktadır.

sevketi-bostan-yemegi

Hazır İzmir’e kadar gelmişken biz de bir esnaf lokantasında öğle yemeğimizi yiyelim istedik. Esnaf lokantalarının en güzel yanlarından biri de müşteriye karşı olan samimiyetleridir. Sizleri o kadar sıcak karşılıyor ki yemek bitmese diyesiniz bile gelir. Tabi öğle kalabalığında bu lokantalarda öyle bir şansınız bulunmamaktadır.

Bizler nohutlu işkembe yemeğini denemek istedik. Öncelikle gerçekten nefis bir lezzet; her yerde bulamayız. Daha sonrasında İzmir’in vazgeçilmez yemeklerinden biri olan şevketi bostanın da tadına baktık. Farklı ve özel bir lezzet; eğer yolunuz bu tarafa düşerse deneyecek olduğunuz lezzetler arasında yer alabilir.

Yöresel ve klasik lezzetleri denemek isteyenler için, esnaf lokantalarını ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.