Yöresel lezzetleri her zaman çok seviyoruz ve deniyoruz. Bir yöreye ait değişik tatları denemek bizim için inanılmaz bir lezzet şöleni yaratıyor. Böylelikle bizlerde, çok daha farklı yörenin yiyeceğini tatma isteği uyandırabiliyor. Değişik tatları denemek de bizim yemek ufkumuzu açıyor. Adapazarı’nın ıslama köftesi tam da geleneksel bir lezzet diyebiliriz. Nasıl oluyor bu ıslama köfte, biraz ona bakalım.

Islama köfte Adapazarı’nın meşhur yemeğidir. Aslına bakarsanız diğer köftelerden pek de farkı olmadığını söyleyebiliriz. Köftelerinizi evde yaptığınız gibi yapıyorsunuz. Hiç bir farkı yok. Islama köftenin tek farkı; sunumu ve yanında yenilenler.

Islama Köfte Nasıl Yapılıyor?

Köfteleri yaptıktan sonra kemik suyu hazırlamanız gerekecektir. Bu kemik suyunun içerisine biraz sıvı yağ, rengini kırmızı yapacak kadar toz kırmızı biber ve biraz tuz katılacaktır. Bayat ekmek kullanmanız gerekecek bu aşamada. Ekmekleri, hazırladığımız bu kemik suyuna batırıp çıkartıyoruz. Çok fazla kalmamasına dikkat etmeniz gerekmekte. Tüm bu işler hallolduktan sonra köfte ve ekmekleri ızgarada pişiriyorsunuz. Bunların haricinde domates ve biberleri de ızgarada pişiriyorsunuz. En alta ekmekleri, onun üzerine köfteleri ve onun üzerine domates ve biberleri koyarak sıcak servis ediyorsunuz.

islama-kofte-nasil-yapilir

Bu harika lezzet sizi kendinizden alıyor diyebiliriz. Evde yapımı da bir o kadar kolay. Böylelikle bayat ekmeklerimiz değerlenmiş ve ziyan olmamış olacak.

Adapazarı’ndan geçerken muhakkak bu lezzet için uğrayacaksınız. Meşhur Köfteci Mustafa’da yiyeceğiniz ıslama köfte akıllarınızdan çıkmayacak. Gerçi bahsettiğimiz üzere evde de kolaylıkla yapılabiliyor. Ama bir kere yerinde yemenizi tavsiye ederim. Orada yedikten sonra evinizde yaptığınız  ıslama köfte size pek leziz gelmeyecek ama her işin bir ehli var sonuçta.

Muhakkak yemenizi tavsiye ettiğimiz bu lezzet fırtınası, sizi bir porsiyon daha yemeye teşvik edecektir.