Federal Hükümetin Yapı Taşı: Donut

Tatlı yiyecekleri hepimiz çok seviyoruz ve vazgeçemiyoruz. Çikolata, tatlı, pasta ve bunlar gibi her yiyeceği büyük bir zevkle tüketiyoruz. Çayın ve kahvenin yanında mükemmel giden tatlılar, çantamızdan eksik olmuyor. Bunlardan biri; donut. Donut aslında ABD’de çok tüketilen bir çörektir. Kahvaltılarda özellikle oldukça fazla tüketilen bu yiyeceğin yağ ve şeker oranı epeyce fazladır.

İki şekilde yapıldığını söylemek mümkün. Biri simit şeklinde yani ortasında yuvarlak boşluk olan donut, diğeri ise yalnızca yuvarlak donut. Yalnızca şekilleri değişen bu lezzetin tatlarında bir fark olmuyor. İstediğiniz her lezzette yapıp yiyebilir veya sipariş edebilirsiniz. Son zamanlarda ülkemizde de epeyce yer edindiğini söylemek mümkün. Sade yapıldığı gibi çilekli, kremalı gibi dolgularla da yapılabilir.

Eğer evde donut yapmak istiyorsanız tarifi ve malzemeleri oldukça basittir. 2 yumurtanın sarısı, 3 su bardağı un, 1 adet yaş maya, 1’er çay bardağı ılık süt ve su, 1 çay kaşığı tuz, 3 çorba kaşığı toz şeker, 2 yemek kaşığı margarin ve kızartmak için sıvı yağ.

via GIPHY

Donuttan bu kadar çikolatalı ve tatlı diye bahsettik,. Bu bakımdan üzeri için de belli başlı malzemeler var; ceviz veya fındık parçacıkları (isteğinize göre değişebilir) ve renkli pasta süsleri, çikolata parçacıkları.

Normal hamur yapar gibi malzemeleri karıştırıyorsunuz. Daha sonra bu hamuru açıyorsunuz. Bir kapak yardımıyla simit şeklinde ki donut için yer açıyorsunuz. Bu şekilde 1 saat dinlendirdikten sonra orta sıcaklıkta açtığınız ocağa atıyorsunuz. Çok açarsanız yağdan dolayı hamurlarınız yanar, az açarsanız da olduğundan daha fazla yağlı olur. Donutlar kızardıktan sonra da üzeri için benmari usulü erittiğiniz çikolatayı döküp, dilediğiniz gibi süslüyorsunuz.

Bu işlem size uzun ve yorucu geldiyse, dışarıdan da donut sipariş edebilirsiniz. Çayınızın ya da kahvenizin yanında misafirlerinize ikram edeceğiniz harika lezzet, damağınızı şenlendirecek.