Yaşadığımız dönemin en önemli ve en popüler, aynı zamanda uluslararası bilinirliğe sahip olan fast food ürünü hamburgerdir.

Hamburger Nasıl Yapılır?

İki dilim olan ve yuvarlak bir şekle sahip olan sandviç ekmeğinin arasına bir köfte koyularak yapılmaktadır. Hamburger için standart olarak köfte kullanılırken, farklı olarak tavuk veya kızarmış balık da tercih edilmektedir. Köfte için kullanılan et çoğunlukla kırmızı ettir, tavuk etinden yapılan ve tavukburger olarak adlandırılan et ile birlikte tüketilmesi de oldukça yaygındır. İçerisinde yer alan bir et türünün yanı sıra soğan, domates, ketçap, mayonez, turşu gibi farklı malzemeler, sandviç ekmeğinin arasına ilave edilmektedir. Peynirin kullanımıyla elde edildiğinde çizburger adını almaktadır.

İçerisinde yer alan malzemelere ek olarak hamburgerin yanında bir takım sosları da alabilirsiniz.

hamburger-nedirNerelerde Tüketilir?

Günümüzün popüler fast food ürünü olan hamburgerler, beraberinde büyük hamburger zincirlerinin oluşumunu da tetiklemiştir. Hemen her şehirde yer alan büyük hamburger zincirlerinde isteğinize özel menüyü tüketebilirsiniz.

Hamburger zincirlerine gitmek istemiyorum diyenler için ise artık günümüzde birçok kafe ve restoran da hamburger menülerini müşterilerine sunmaktadır.

Geçmişten Günümüze Hamburger

Yıllar 1932’yi gösterirken Amerikalı John T. Gregore, Hamburgerin patentini almıştır. Lakin henüz ortada patent diye bir kavram olmadığından dolayı, Vietnam’ın bu ürünü daha eski dönemlerden beri yaygın olarak tükettiği daha sonraki yıllarda ortaya çıkmıştır.

Hamburger, adını Almanya’nın Hamburg adlı şehrinden almaktadır. Hamburglu liman işçilerinin yiyeceği, Dünya’ya buradan yayılmıştır.