Kimileri için yeni bir lezzete adım atmak imkansız, kimileri içinse denenebilir bir olay. Ama konu farklı ülkelerin geleneklerindeki yiyecekler olunca haliyle hepimiz durup bir düşünüyoruz. Bilmediğimiz lezzetlerden kaçarak, kapılarımızı yeni tatlara kapatıyoruz. Sushi bu tür yiyeceklerin en başında gelen bir tat. Hem Japonya’ya özgün bir yiyecek, hem de çiğ. Haliyle kimse yemeye yeltenmiyordu, eskiden. Şimdilerde Türkiye’nin hemen hemen çoğu yerinde sushi bulmak mümkün. Hem ulaşması kolay oldu, hem de yiyince tekrar yemek isteyenlerin sayısı arttı. Herkesin merak ettiği ama tatmaya bir türlü cesaret edemediği suşi nasıl oluyormuş ona bakalım.

ikura-sushi

Japon mutfağına özgün bir yemek olan Sushi; şeker ve pirinç sirkesi ile harmanlanarak haşlanan pirinç yani şari üstüne tercihinize göre sebzeler ve diğer çeşitli deniz ürünleri ile birlikte servis edilir. Sushinin anlamı ekşi demektir. Bu lezzet 1980 yılında Amerikaya da açılarak, oradan dünyaya yayılıyor. Birçok balık çeşidinden hatta hamsiden bile yapılan bu tadı, Japonlar en çok orkinos ile hazırlıyorlar. Çiğ balık yiyemeyenler için de yılan balığı ve ahtapot kullanılıyor. Tabi bunlar pişirilerek Sushinin içine koyuluyor. Sushinin olmazsa olmaz, yanından ayrılmayan ekürisi soya sosudur. Bu sos Sushinin çok daha lezzetli olmasını sağlar. Ama dikkatli olmak zorundasınız; çünkü bu sosu balık kısmına batırmalısınız. Eğer pirinç kısmına batırırsanız pirinç bütün sosu çekecek ve tadını alacaktır. Sushiyi denemeden yorum yapmayın derim. Bu sayede ön yargılarınızdan da kurtulacaksınız.

Cihangir’de İkura Sushi isimli yeni sushi mekanında size özel hazırlanan tatlar ile sushinin zevkine varacaksınız. Hem online siparişi mevcut hem de işletmede oturup yiyebilirsiniz.

İstanbul Cihangir’de güzel bir sushi istersiniz, hiç aklınıza gelmeyecek malzemelerle hazırlanmış, lezzetli sushi rolller, taze balıklarla hazırlanan sashimi ve nigiriler, İkura Sushi’de sizleri bekliyor. Biz eve sipariş ile iki çeşit suşi ve tavuklu noodle istedik. Özellikle suşiler biz sipariş verdikten sonra hazırlanmış ve servis için yola çıkmışlardı; bu büyük bir artı çünkü farklı restoranlardan benzer siparişlerde, beklemiş buzdolabından çıkarıp gönderildiği aşikar olan sushiler gelebiliyor. Sushi sevmeyen birisi bile, rahatlıkla söylüyoruz ki çok beğenecektir. Tavuklu noodle uzak mesafeye teslimat olmasına rağmen yenemeyecek kadar sıcaktı ve malzemesi oldukça boldu. Şimdi bir sonraki siparişimizde tempura ve ana yemeklerini denemek istiyoruz.

ikura-sushi-cihangir

Uzun lafın kısası İstanbul Cihangir’de suşi yemek isterseniz, şu an bizim için ilk tercih edeceğimiz yer İkura sushi olacak bundan sonra.