Hamur işlerinin birçok çeşidini hepimiz yemişizdir. Özellikle günlerde, misafir geleceği zaman veya çayın yanında hemen yapıveriliyor. Böreğin de değişik versiyonlarını tatmışızdır. Herkesin kendi yöresine, kendi el yapımına veya damak tadına uygun çok fazla börek tarif bulabiliriz. Çiğ börek için de böreklerin en karakteristiklerinden biridir diyebiliriz.

Çiğ böreğin geleneği Kırım Tatar’dan gelmektedir. Geleneksel bir börektir. İsmi zamanla değişerek bu hali almıştır. Aslına bakarsanız hamur kızartmasından pek de farkı yok. Fırınlardan aldığımız hamuru, isteğe göre açtıktan sonra yağa atıp sonrasında ekmek niyetine yeriz. Çiğ börek de içine kıymalı harç koyulmuş halidir. Oldukça fazla yağ oranına sahip ama bir o kadar da lezzetlidir. Genellikle ayran ile yenilmesi tavsiye edilen bu lezzeti soğumadan yemeniz gerekiyor.

en-guzel-cig-borek

Kızarttıktan sonra tencereden tabağınıza alıp anında yemelisiniz. Eğer soğursa maalesef artık bir tadı çıkmayacaktır. Büyük tencerelerde ve harlı ateşlerde pişirmek işin püf noktası. Bilindiği üzere hamur fazla yağ çeker. Bunu önlemek için hamurun harcını koymadan önce onu unlarından silkeleyin. Böylelikle fazla un gitmiş olacak ve bu sayede yağı çok fazla çekmeyecek. İçine harcını koyduğunuz vakit kızartmakta fayda var. Bekletmek hem hamurun kendini salmasına hem de tadının değişmesine neden olacaktır. Biz de bu nefis yiyeceği anında yemek isteyeceğimizden çok bekletmeyiz.

Çiğ börek canınız ne zaman isterse o zaman yapılabilecek kolaylıkta bir lezzet. Her ne kadar fazla kalori barındırsa da doyurucu bir tat olduğu aşikar. Çiğ böreğin harcında kıyma vardır. Bu eşsiz lezzetin sebebi içindeki kıymadandır demek mümkün. İstanbul’da daha çok Fatih bölgesinde bulabileceğiniz bu lezzeti ayran ile taçlandırmakta fayda var. Zira işte o zaman yediğiniz şeyin tadına vardığınızı hissedeceksiniz. Her öğün için mükemmel bir seçenek olan çiğ böreği, sevmeyen biri var mıdır sizce?