bodrumdaki-sebzeli-doner

 

Sizlerle muhteşem bir yolculuğa daha çıkacağız. Ege’nin sıcak ve neşeli sularının olduğu yazların vazgeçilmezi bir yere gidiyoruz. Yaz deyince akla ilk gelen yerlerden birine yapacağız bu yolculuğumuzu. Neresi diye merak ettiğinizi biliyoruz. Bu güzel yolculuğumuz Muğla’nın en güzel ilçelerinden birine olacak. Muğla dediğim anda herkes anlamıştır mutlaka; Bodrum’a gidiyoruz.

bodrum-sebzeli-donerEvet sizler için lezzetli hoş, güzel bir tadı daha keşfetmeye gidiyoruz. Bodrum denilince akla ilk gelen şey tatildir. Doğa, deniz ve güneş hepinizin içini ısıtmaktadır. Yazlık mekanların vazgeçilmezi olan Bodrum’da değişik tatları da deneme imkanınız her zaman bulunmaktadır.

Bodrum organik ürünler açısından da olanakların sınırsız olabileceği yerlerden biridir. Tatil yöresi olmasına karşın doğal ürünleri rahatlıkla pazarlarda bile bulabilirsiniz. Sebze ve meyveleri taze olarak yemenin tadına varacağınız muhteşem yerlerden biridir.

Bodrum’da ne yiyebiliriz diye düşünmeyin; hazır gitmişken tüm lezzetlerini tadın diyebiliriz. Biz sizin için Bodrum Döneri’ni denemek istedik. İçinizden hepiniz “bildiğin dönerdir neyini deneyeceksiniz” dediğinizi duyar gibiyim. Zaten Türkiye genelinde dönerin çeşitli versiyonları bulunmaktadır. Bursa’da İskender şeklinde yapılmakta ve eti kıymadan oluyor. Ankara’da etlerin yaprak şeklinde hazırlanması ile yapılmakta ve Erzincan’da ve Erzurum’da da yatay şekilde pişirilerek cağ kebabı şeklinde olmaktadır.

bodrum-sebzeli-doner-porsiyon-durum

 

Bodrum Döneri’nin farkı sebzeli olmasıdır. Diğer adı ile Sebzeli Dönerdir. Bodrum dönerini yaparken etlerin arasına bezelye, patates, biber, havuç ve domates konulmakta. Döner pişirilirken ızgaranın ısısının etkisi ile sebzelerin suyu etin üzerine doğru sıvanmaktadır. Bu da ortaya enfes bir tadın çıkmasını sağlıyor.

Bodrum’da rahatlıkla Bodrum Döneri’ni bulabilirsiniz. Biz de sizin için bu güzel ve farklı tadı denemek istedik. Bodrum’un meşhur barlar sokağı olarak bilinen Cumhuriyet Caddesi’ndeyiz. Ustanın yanına giderek Bodrum Dönerinin nasıl yapıldığına baktık. Sebzelerle birlikte dönerin görüntüsü bile farklılık göstermekte. İçindeki malzemeler ile size renkli bir görüntü sergiliyor. Dönerin en güzel hali bizim için dürüm halidir ve biz de sizin için bu muhteşem tadı dürüm olarak denemek istedik. Ustanın ellerinden dürüm oluşunu izlemek ayrı bir zevk açıkçası size de tavsiye ederiz.

Ve dönerin tadı için muhteşem diyebiliriz. Sebzeler ayrı bir güzellik katmış. Bodrum dönerini mutlaka size de tavsiye ederiz.

bodrum-donerci-temel-reis