Türkiye’de kuşkusuz en çok tüketilen çorbalardan biri de işkembe çorbasıdır. Yapılışı evde zor geldiğinden mi yoksa kokusundan dolayı mı kaynaklanıyor bilmek zordur ama işkembe çorbası evlerde nadir pişiriliyor diyebiliriz. Ama her yerde kebapçılar gibi işkembe çorbası yapan yerler vardır. Gündüzleri sağlık açısından karınlarını doyurmak isteyenlerin uğrak yeridir. Geceleri ise alkol alan kişiler kendilerine gelmek için işkembecilerin yolunu tutarlar.

İşkembe dünyada fazlaca tüketilen yiyeceklerden biridir. Avrupa’da birçok yerde yasak olduğunun söylenmesine rağmen Türk damak tadına girişi Avrupa’dan gelmektedir. Osmanlı İmparatorluğu’nda Bulgaristan ve Arnavutlar tarafından Türk sofralarında yapılmaya başlanılmıştır. Ayrıca bizle aynı şekilde pişirilme tarzı olmasa da işkembe Japon mutfağının tüketilen ve çok sevilen lezzetleri arasına girmiştir.

Genelde işkembe çorbası limon veya sirke katılarak sarımsaklı olarak içilmektedir. Birçok kişi sarımsak kokusu nedeniyle işkembe çorbasından uzak durmaktadır. Fakat işkembenin sağlığımız açısından çok fazla faydaları bulunmaktadır. Özellikle alkol alan kişilerin gece yarısı kendilerini işkembecide bulmalarının nedeni alkolün etkisini azaltması ve sarhoş kişilere bir miktar ayıklık vermesidir.

iskembeciler

İşkembecilerin her yerde olması aslında bizim için büyük bir avantaj diyebiliriz. Faydalarını sağmakla bitmeyen işkembe çorbası bağışıklık sistemimizden tutun da çocuklarımızın gelişimine kadar etkileri çok büyüktür. Yaralı hücrelerin tedavisi için ve kanser hastalarının üzerinde olumlu etkileri de bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında çok fazla tüketilen bir çorbadır işkembe çorbası, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden dolayı grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmamıza yardımcı olur. Kendimizi halsiz hissettiğimiz durumlarda bize enerji verir.

Bizim içinse işkembeciler bir kültürdür. Arkadaşlarınız ve dostlarınızla bir eğlenceden çıktıktan sonra uğrak yerinizdir. Geceleri bir işkembeciye gitmek için alkol almanıza gerek yoktur. Bir şey yapmak ve sohbet ortamı amacıyla da işkembecilerin yolunu tutan insanlar fazlasıyla bulunmaktadır.

İşkembecileri her yerde bulmak çok kolay olduğundan dolayı ve güzel damak tatlarını paylaşmak isteyenler özellikle girmelidir. Belirli bölgelerle sınırlı olmaması ve her yerde rahat bulabileceğiniz için işkembeciler sizin için bir alternatiftir. Kokusu gerekçesi için birçok kişi uzak durmakta ama faydaları ve usta işkembeciler tarafından yapılanları yemenizde her zaman fayda olacağını düşünüyoruz.