Sevdiğim lezzetler, tattığım zamandan itibaren geçen zaman boyunca hep damağımda kalmıştır. Bu kimi zaman bir köyde yediğimiz yoğurt olur, kimi zaman ise etli bir yemek. Damak zevkleri bu bakımdan tartışılmaz… İnsanların farklı farklı farklı sevdiği lezzetler vardır ve bu tatları da herkes sevmek zorunda değildir. Ama kimi lezzetler de ortaktır. Mesela mantı

Şu hayatta etrafınızdakilere “en zor yapılan yemek nedir?” diye sorsanız, kuşkusuz mantı ve sarmanın adını vereceklerdir. Hayır, yapması zor değil sadece zaman alıcı ama yediğiniz an sanki saatlerce uğraşmamış da 5 dakika zaman harcamış gibi hissediyorsunuz. Halbuki saatlerce başından kalkmadınız. Mantı şüphesiz herkesin en sevdiği ve yediği yemeklerden bir tanesidir. Hem zahmetli bir yapılışı vardır hem de oldukça hızlı yenmektedir. Bu yüzden kimse pek el vermez yapmaya.

Eski usul mantılardan bahsetmediğimizi anlamak biraz güç haliyle. Bu bahsedeceğimiz mantı tam bir modern mantı diyebiliriz. Bu mantıyı haşlamıyoruz, kızartıyoruz. Normal mantı gibi yapıyoruz aslına bakarsanız, her şeyi aynı; sadece pişirme biçimi farklı olacaktır. Kayseri mantısını hepimizi biliriz. Eğer bir kaşığa 40 tane mantı sığıyorsa; işte o gerçek Kayseri mantısı olmaktadır.

citir-manti-nasil-yapilir

Evlerimizde her zaman bize büyük zevk veren çıtır mantının yapımı saatlerce sürmektedir. Bu bakımdan kimse yapmaya uğraşmaz ve hazır alırlar. Hazır mantılar evde yaptığımız mantılara asla benzemez. İçlerine koyulan malzemeler özellikle… Mesela normal mantının içine kıyma koyulurken hazır mantıların çoğunda patates vardır ve bu sefer mantının tadı anlaşılmaz.

Farklı bir mantı olan çıtır mantı bize hiç tatmadığımız şeyleri anımsatacak. Bu sayede mantı zevkimizi değiştirerek bu tarzı denemeye başlayacağız. Üzerine döktüğümüz sarımsaklı yoğurt ve sos ise çıtır mantının tadına bir tat daha katacaktır.