bosnak-boregi-nasil-yapilir

 

Yediğimiz birçok yiyecek farklı isimler alarak günümüze kadar gelebilmektedir. Lezzetler aynı olmasa bile neredeyse yakın keza yapılışları da hemen hemen aynı şekilde olabiliyor. Hal böyle olunca acaba bunun diğerlerinden ne farkı sorusu kafamızı kurcalamıyor değil. Son zamanlarda herkesin dilinde olan bir lezzet bu bahsettiğimiz; boşnak böreği. Boşnak böreği gayet leziz ve tadı tuzu yerinde bir börek. Kısacası ıspanaklı ve peynirli börek demek de mümkün olacaktır. Ama kökeni böyle olduğu için bize de kendi adı ile hitap etmek kalıyor.

Boşnak böreği; hamurun elde açılması ile yapılan, içerisine ıspanağın kavrulup, daha sonra peynir ile harmanlanıp iç harcı olarak konulması ile son halini alan bir börek çeşididir. Oldukça lezzetli olan bu börek, yiyenleri de mutlu ediyor diyebiliriz.

Artık çevremizde farklı lezzetler ve tatlar denemek isteyen birçok insan bulunuyor. Sürekli aynı yemekleri ve hamur işlerini yemek, bizleri bir süreden sonra en sevdiğimiz şeyden bile soğutuyor. Hal böyle olunca farklı lezzetler arama girişiminde bulunuyoruz. Boşnak böreği farklı olarak dile getirebileceğimiz bir börek. Bahsettiğimiz gibi en yaygın olarak yapılan ıspanaklı ve peynirli yapılan bir börektir. Ama isteğe göre kıymalı, patatesli veya sadece peynirli de yapabilirsiniz.

bosnak-boregi-ne-demek

Gül şeklinde kocaman bir yuvarlak olduktan ve piştikten sonra üçgen dilimlerle servis edilen bu lezzetin, benzerlerini hatta eşlerini bulmak mümkün. Ama bu şekilde servis edilişi onu cazip kılan en büyük özelliği. Tabi bir de yağlanma biçiminden bahsetmek gerekiyor. Boşnak böreğinin en belirgin bir diğer özelliği aşırı yağlı oluşu. Bu yağ sayesinde oldukça kilo alabilirsiniz, şimdiden söylemeliyim.

Boşnak böreğini güzel yapan bir yer bulduğunuz zaman, oranın daimi müşterisi olun. Çünkü bu böreği yapan kişiler piyasada öyle çoğaldı ki, iyi yapan yerler bir hayli seyrekleşti. Lezzetli bir börek yemeye hazır mısınız?