kir-pidesi-ne-demek

 

Yemek yemeyi çok seven ve çok düşkün bir milletiz. Diyetisyenlerin bahsettiği ara öğün kavramını sanırım biraz yanlış anlıyoruz. Ara öğünlerde çay demleyip, hamur işleri yemekten kendimizi geri alamıyoruz. Haliyle kilo almak kaçınılmaz oluyor. Ama özellikle ağzımızdan düşmeyen, her öğün ihtiyaç duyabileceğimiz bir lezzet var; kır pidesi.

Kır pidesi genellikle sokak aralarında bulunan dükkanlarda satılır. Öylesine nefis bir lezzettir ki anlatmaya kelimeler yetmez. Yemelere doyamayacağınız bir aperatiftir. İçine her şey koyulabilir; peynir, patates, sucuk, ıspanak vs…  Ama kır pidesi bence kıymalı yenmelidir. Kıymalı olmayan kır pidesine, kır pidesi demek bana göre hiç de doğru olmayan bir tutumL Eğer sevmiyorsanız da yapacak bir şey yok. Diğer kır pidesi çeşitlerini deneyebilirsiniz.

Dışarı çıktığımız zaman acıkırsak ve pek seçenek yoksa muhakkak bir iki dilim yeriz. Genellikle her yerde bulunabilen bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. İsterseniz evlere sipariş veren yerler bile vardır. Kır pidesini muhakkak sıcak yemelisiniz. Sıcak olan kır pidesinin tadı o zaman gerçek tattadır. Soğumuş pidelerin tadı pek de sıcağına benzemez. Çayın yanında vazgeçilmez bir lezzet olarak yiyebilirsiniz. Aslına bakarsanız kır pidesinin yanına en çok yakışan içecek ayrandır. Ayranla birlikte kıyma çok güzel giden iki lezzet olarak karşımıza çıkar.

kir-pidesi-nedir-ayran

Kır pidelerini arabalarda satan çok fazla kişi olmasa bile nadir kır pideciler hala vardır. Tabi sıcak kalması meselesi insanların aklında soru işaretlerine yol açabilir. Ama genellikle fırından çıkıp arabalara getiriliyor ve zaten anında bitiveriyor. Yani neredeyse 1 saat içinde arabadaki pideler bitiyor. Hal böyle olunca soğumaya pek de fırsat verilmiyor doğrusu.

Gittiğiniz pideci dükkanlarında kır pidesinin yanında acı biber turşusu göreceksiniz. Gerçekten kır pidesi ve biber nefis giden iki lezzet gözüküyor. Bu muhteşem tat sizi kendisine bağlayacak ve muhakkak haftada bir iki kez kaçamak yapmak isteyeceksiniz.