Yoksa Siz Bir Tabakla Yetinebilenlerden misiniz? Mantı

Sizlere bugün çok güzel bir yemekten bahsedeceğiz. Ben yemedim diyen çıkmaz herhalde? Türkiye’de tadılabilen en özel lezzetlerden biri diyebiliriz. Neden mi söz ediyoruz; tabi ki mantıdan bahsediyoruz. Mantı deyince hepinizin ağzı sulanıyordur mutlaka. Biri size mantıyı tarif etmenizi istese bizim gibi tarif edersiniz diye düşünüyoruz. Ev makarnasının kıymalı ve en güzel halidir.

Mantı, evde hamuru hazırlanır ve oklava ile açıldıktan sonra küçük kareler halinde bölünür. Kıyma da çeşitli baharatlar ile karıştırılır. Hazırlanan küçük karelere kıyma konulur ve kapatılır. Suda haşlanarak üzerine sarımsaklı yoğurt, salça ve erimiş tereyağı dökülerek, sumak, kuru nane ve eğer iç kıymasına karıştırılmadı ise fesleğen ya da reyhan ekilerek yenilir.

Mantı sadece Türk mutfağına ait bir yemek değildir. Orta Asya mutfaklarının bir parçasıdır. Özellikle eski SSCB ülkelerindemanti-ne-demek fazlası ile tüketilmektedir. Orta Asya’dan göçebe olarak Anadolu’ya gelen Türkler tarafından getirilmiştir. Bazı yörelerde zaten mantıya ‘tatar böreği’ denilmesinin nedeni de budur. Asya yemeğidir desek de olur mantıya çünkü Uzak Doğu’da baozi ve mandu adları ile anılan etli ve sebzeli hamur yemekleri bulunmaktadır.

Mantı Türkiye’de Sinop, Kırşehir, Adana, Aksaray, Çorum, Konya, Niğde, Sivas, Tokat, Yozgat ve Ardahan illerinde geleneksel olarak yapılmaktadır. İçinizden asıl yeri unuttunuz dediğinizi duyar gibiyiz. Yok unutmadık hatta sizin için mantı yemeye oraya kadar gittik diyebiliriz. Kayseri unutulur mu hiç; mantının başkentidir. Bizde Kayseri’de mantının en güzel halini denemek istedik. Öncelikle Kayseri mantısı diğer yörelere göre daha minik olmaktadır, bunu belirtelim. Hatta eskiden Kayseri’de gelin alınırken, mantı yaptırılırmış ve bir yemek kaşığına en az 40 tane sığacak şekilde olmalıymış. Eğer böyle minik mantılar yapamıyorsa yeterince nazik ve yetenekli olmadığının ispatı gibi düşünülmekteymiş. Günümüzde ise artık mantıyı tüm marketlerde bile bulabiliyoruz.

kayseeri-mantisi-nedir

Kayseri’de mantı yemenin zevki hakikaten de çok farklı oluyormuş. Minik hallerine kaşık mantısı dediklerini öğrendik. Bazen diyorlar; mantı diyecekseniz bir tabak asla yetmez ama biz karşımızda kocaman bir tabak mantı bulduk. Yemeye başladıktan sonra biz de anladık ki mantıda bir tabak asla yetmez; mutlaka ikinci tabağı da yemeniz gerekiyor.

13 Yorum

 1. Eren
 2. ferdağ
 3. ali
 4. Ferhan
 5. mustafa
 6. dursun
 7. kırlı
 8. kasım
 9. Sergen
 10. resul
 11. Derman
 12. cem
 13. Atakan

Cevap Yaz

Sanırız Ad Blocker Var :(

ama ilginizi çekebilecek bir kaç reklamı, rahatsız olmayacağınız şekilde yerleştirdiğimize emin olabilirsiniz.

Refresh