Türkiye’deki Gençlerin En Çok Sipariş Ettikleri Yemek Hangisi?

Genel sokak yemekleri

adana-durum-ayran

 

Türkiye’deki gençlerin favori yemeği kebap çıktı. YemekSepeti’nden verilen kebap siparişlerinin yüzde 40’lık kesimini 19-24 yaş arasındaki gençlerin verdiği açıklandı. En çok tercih edilen kebap çeşidi Adana kebabı. Adana kebabının ortalama fiyatı ise 12 TL olarak belirlendi.

Kebap, Türk mutfağının en vazgeçilmez lezzetlerinin başında geliyor. En çok kebap yiyen yaş kesimi ise 14 ve 24 yaş arasındaki gençler. Genellikle genç nesil hamburger sever olarak biliniyor ama bunun tam aksine gençler en çok kebap yemeyi seviyor.

YemekSepeti’nin açıklamış olduğu verilere göre; 2015 yılı içerisinde en çok kebap siparişi veren kişiler 1991 doğumlu ve bu kişilerin en çok sipariş ettikleri kebap türü Adana. Sipariş edilen kebapların en pahalısı lise ortalama 30 liralık fiyatıyla şaşlık kebabı. Türkiye’de ise bir kebap ortalama 12 lira olarak satılıyor.

En çok kadınlar mı yoksa erkekler mi kebap sipariş ediyor diye bakacak olursak; erkeklerin kebap siparişi kadınlarınkinden iki kat fazla.

adana-kebap

YemekSepeti geçtiğimiz günlerde 10 milyonuncu kebap siparişini aldı ve bu siparişin ardından kurulduğu günden bu yana geçen 15 yıllık sürede kendilerine gelen kebap siparişlerinden bir rapor hazırladı. Bu rapora göre Türkiye’deki gençlerin tercih ettiği yemek çeşidi; kebap türleri. Bu kebap siparişlerinin yüzde 37’si Adana kebap. Hem porsiyon olarak hem de dürüm olarak tercih ediliyor. Adana kebaptan sonra en çok tercih edilen kebaplar; tavuk şiş kebap, et şiş kebap, Urfa kebap ve beyti kebap. Kadınların en çok sipariş verdiği kebap; et şiş. Et şiş kebabı diğer siparişlerin yüzde 40’ını oluşturuyor.

Kebabın yanında ne sipariş ediliyor diye bakacak olursak; yüzde 48’lik oranıyla ayran ilk sırada. Geri kalan yüzde 42’lik içecek siparişleri gazlı içeceklerden oluşuyor. Bize göre kebabın yanına en çok yakışan şalgam ise yüzde 5’te kalmış.

En çok kebap seven il hangisi diye bakacak olursak; İstanbul ilk sırada listede yer alıyor. İstanbul Fulya Mahallesi’ndeki biri 2014 senesinden bugüne kadar 496 porsiyon kebap siparişi vermiş. İkinci sırada ise Mecidiyeköy’den birisi 397 siparişle üçüncü sırada ise Çapa’dan birisi 365 porsiyon kebap siparişi ile listede yer alıyor.

Bugüne kadar YemekSepeti’nden verilen kebap siparişlerinin en büyüğü; 145 farklı çeşit üründen oluşuyor. YemekSepeti’ne gelen 10 milyonuncu kebap siparişi gene İstanbul Mecidiyeköy’deki bir iş merkezinden verilen kebap siparişi. Sadece servis elemanı değil, onunla birlikte kameralar ve Yemeksepeti ekibi de teslimatta yer aldı.

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Türkiye’deki Gençlerin En Çok Sipariş Ettikleri Yemek Hangisi?” üzerine 12 yorum

 1. anıl bora diyor ki:

  Türkiye tabi baklava, kebab yiyecek gidip pizza yemesin bi zahmet

 2. nermin diyor ki:

  kebap nedense çok sipariş ediliyor nedense ama tadından yenmez tabi çok lezzetlidir

 3. hulusi diyor ki:

  e tabiki kebab olacak her an evde yapabileceğin bir yemek değil ve kolay bi iş de değil..

 4. meral diyor ki:

  kebaplar nedense senelerden beri hep vaz geçilmez bir lezzet oldu hep yerini korudu

 5. mevlüt diyor ki:

  aslında herkes çok farklı siparişler verebiliyor bana göre en çok hamburger veya kebap çeşitleri

 6. Cem diyor ki:

  şahsen haftada bir kez pizza söylüyorum neredeyse 🙂

 7. selim diyor ki:

  yemek kültürümüz maşallah çok zengin antep adana ve mengen dünyaya nam salmış

 8. Jale diyor ki:

  Çok ilginç bir sonuç olmuş.Genelde pizza söyleniyor diye biliyordum.

 9. Cenk diyor ki:

  şahsen ben en çok Dominos sipariş ediyorum çünkü diğer yemekler hep soğuk geliyor 😀

 10. İlhan diyor ki:

  Aslında çok fazla düşünmeye gerek yok tabi ki kebap 😀

 11. Mahmut diyor ki:

  Çok lezzetli bir istatistik olmuş.Bence kebap ile fast food ithal ürünler başabaş gidiyor.

 12. Ahmet Dinç diyor ki:

  ben normalde yemek seçme taraftarı değilim, tabikide ama güzel yapılan yemekleride bi ayrı tutmak lazım. istatistik güzel insanı akşam akşam acıktırdınız 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir