Adana’da Sabah Kahvaltıda Ciğer Kebap Yemek

Sokak Lezzetleri sokak yemekleri

adana-ciger

Adana hepimizin bildiği gibi malum kebap şehri. Eğer ki yolunuz Adana’ya düşerse bir çılgınlık yapıp sabah erken saatte kalkın ve Kazancılar Çarşısı’na gidip, daha güneş yeni yeni doğarken ciğer kebabı ile kahvaltı yapmadan Adana’dan ayrılmayın.

Adanalılar güneş daha kendini yeni yeni gösterirken Kazancılar Çarşısı’ndaki Ciğerciler Sokağı’nda, seyyar kahvaltı masalarında, peynir, zeytin, reçel, bal yerine ciğer kebabını midelerine indiriyorlar. E tabi çay yerine de şalgam içiyorlar. Ciğerciler Sokağı’nın sevilen lezzetlerinden Kebapçı Seyfettin Usta; “ciğer kebabı ile kahvaltı etmek yüzyıllardır olan bir gelenektir. bu sokak da Adana’ya atalarımızdan miras kalmıştır” diyor.

adana-ciger-kebab

Adana mutfağı Türkiye’deki en zengin yemek kültürlerinin ilk sıralarında geliyor. Özellikle kebap geleneği ile ön plana çıkan şehir Ciğerciler Sokağı ile sabah kahvaltıda farklı lezzetler denemeyi sevenler için bulunmaz bir nimet. Daha gün ışımadan, mangalları kuran ciğerciler bir taraftan ciğerleri şişe geçirirken, diğer taraftan da küçük masaları; soğan, ezme salata, ve taze yeşilliklerle donatıyor. Olmazsa olmaz şalgam da masanın baş köşesindeki tahtına geçiyor.

Ciğer sevenler Ciğerciler Sokağı’na birer ikişer gelmeye başlayınca, sokak tamamen ciğerin mangala damlayan yağı ile beraber dumanaltı oluyor ve masalarına kurulan lezzet düşkünleri peynir ve zeytine ara verip, acılı ciğer kebabını lavaşa sarıp midelerine indiriyor

Sosyal Ağlarda Paylaş

“Adana’da Sabah Kahvaltıda Ciğer Kebap Yemek” üzerine 10 yorum

 1. Muhammet diyor ki:

  Adana son zamanlarında gündemde olan bir kent. Olaylarıyla, dizi ve filmleriyle. Yemek ve kahvaltı kültürü de baya farklı. İnşallah yolum düşerse aAdanaya kazancılar çarşısına gideceğim.

 2. kemal ayça diyor ki:

  belki sabah kahvaltısında ciğer farkı bir fikir olabilir..ama yolunuz düşerse mutlaka yapın bunu. bu ciiğer adanadan başka bir yerde yok!

 3. Murat Can diyor ki:

  Bir İskenderunlu olarak çok beğendim bu konuyu. Başka şehirlerden arkadaşlar geldiğinde sabah açık ciğerci görünce şaşırıyorlar 🙂

 4. Hakan diyor ki:

  Adana’da sıradan bir güne başlangıç diyebiliriz 🙂 Benimde şahsen yaptığım ve zevk aldığım bir durum 🙂

 5. Emre diyor ki:

  bu hafta sonu Adana’da olacağım ilk kez gideceğim ve Adana yemeklerini dört gözle bekliyorum açıkçası 🙂

 6. hakan diyor ki:

  Adanaysa şaşmam abi sabah sabah ne ciğeri ben kalkıp yüzümü yıkamaya eriniyom

 7. Koray diyor ki:

  Şahsen deneyip yediğim ve tadı damağımda kalan müthiş lezzet

 8. Cenk diyor ki:

  Adana da hayat bir başka güzel . Yemeğinden tutunda insanı na kadar . Kahvaltı ciğeri de ayrı bi güzel

 9. suzan diyor ki:

  evet ben Adana da neredeyse her sabah çiğer yerim ama orijinali mersinde yapılır tavsiye ederim…

 10. Veysi diyor ki:

  Adana’da sabah kahvaltıında çiğer yemedim ama sabah kahvaltısında çğer yedim değişik güzel tabi yediğiniz yerde önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir