Türk Kültüründe Klasik Bir Tat: Simit

gevrek-simit

 

Susamla kaplanmış olan çehresiyle birlikte çıtır bir şekilde damaklara hitap eden simit özellikle de sıcak olduğunda ayrı bir keyifle tüketiliyor. Orta Doğunun genelinde ve Balkanlarda yaygın olan simit, bölgelere göre birbirlerinden farklılık göstermektedir. İzmir’de gevrek adıyla da bilinen simit, uzun bir geçmişe de sahiptir. 1525’li yıllardan itibaren üretilmeye başlandığı resmi kayıtlarda yer almaktadır.

simit-cay

Simit ve Çay İkilisi

Simit, genellikle kahvaltı sofralarında kendisine yer bulmaktadır. Ucuz bir şekilde fiyatlandırılan simit bu bakımdan da herkesin tüketebileceği bir yiyecektir. Peynir, kaşar, salam gibi ek lezzetlerle tüketilmekle beraber simidin bir diğer vazgeçilmez eşi çaydır. Çay ve simit ikilisi günün her saatinde kusursuz bir çift olarak tercih edilebilir. Geleneksel bir ikili olan çay ve simidi özellikle sahil kıyılarında tatmak ayrı bir hazdır.

Seyyar tezgâhların en popüler yiyeceği olan simit, fırınlarda da üretilebilmektedir. Son yıllara bakacak olursak simit, sade halinden daha farklı varyasyonlara sahip olacak şekilde üretilmektedir. Kaşarlı simit, zeytinli simit, sucuklu simit gibi farklı çeşitlerde simit bulabilmek mümkün hale gelmiştir. Simidin bu kadar popüler olmasıyla ile birlikte sadece simit üzerine yoğunlaşan kafeler hatta simit zincirleri de ortaya çıkmıştır. Bu tip simit kafelerde yenilecek olan simidin verdiği tat ile sokakta yenilecek olan simidin verdiği tat ne kadar kıyaslanabilir orası da ayrı bir muammadır.simit-karper

17 Yorum

 1. ramazan
 2. pinar
 3. Murat
 4. gündüz
 5. Devran
 6. hayri
 7. gündüz
 8. Kerem Alır
 9. Kadir Babacan
 10. Kadir Babacan
 11. ferdi
 12. Haydar Mundar
 13. azad
 14. aslan
 15. salim
 16. nil
 17. Dağhan Kaşınır

Cevap Yaz

Sanırız Ad Blocker Var :(

ama ilginizi çekebilecek bir kaç reklamı, rahatsız olmayacağınız şekilde yerleştirdiğimize emin olabilirsiniz.

Refresh