Ortadoğu’dan Dünya’ya Yayılan Lezzet Bombardımanı: Falafel

felafel-nedir

 

Falafel Ortadoğu’ya mal olmuş bir yemek olarak geçmektedir. Şuanda Dünya genelinde İsrail yemeği olarak bilinmektedir. Fakat Ortadoğu ülkeleri kendilerine ait olduğunu söylemekte ve sahiplenme konusunda baya bir kafa karışıklığına neden olmaktalar. Filistin, Lübnan, Mısır, Suriye ve Arap ülkeleri de kendilerine ait bir yemek olarak sunmaktadırlar. Hatta rivayetlere biraz daha kulak asmak isterseniz eğer falafel yemeğini köken olarak Büyük İskender’e kadar dayandırmak mümkündür. Ondan sonra da Mısır’ a kadar bir sahiplenme olsa da İsrail hepsinden önde diyebiliriz.

Falafel daha çok ara sıcak olarak kabul edilen bir yemek olsa da malzemelerinden dolayı fazlasıyla doyurucu bir özelliğe sahip. Etsiz olduğundan dolayı da vejetaryenlerin fazlasıyla rağbet gösterdiği yemekler arasında ilk sıraları almaktadır. Vejetaryen köftesi olarak da adlandırılmaktadır.

Falafel biçim ve yapılış olarak mücver ile mercimek köftesine yakın bir yemek. Asıl malzemesi kuru bakla olsa da nohut daha çok bilinen ve yapılan şeklidir. Ayrıca patates gibi değişik malzemelerle de yapılmaktadır. Değişmeyen malzemeleri taze kişniş, maydanoz, kuru soğan, sarımsak ve baharatlardır. Geriye kalan malzemeler damak tadınıza göre değişmektedir. Sosla özellikle yanında humusla edilir. Falafel daha çok lavaş ve pita içerisinde sunum yapılarak verilmektedir. Bunun dışında menü içerisinde alternatif olarak sunulmaktadır.

falafel-pita-durum

Falafel artık ülkemizde bir çok mekanda satılmakta. Özellikle İstanbul’da yemek isteyenler rahatlıkla bulabilirler. Ortadoğu’ya mal olmuş olan bir yiyecek olduğundan o ülkelerde sokak yemekleri arasında rahatlıkla bulabilirsiniz.

Özellikle de İsrail kendine ait bir yemek olarak tanıtımını yapmanın yanında tüketiminin de bol olduğu bir ülkedir. Sokak yemekçilerinde pita içinde bulabilirsiniz.

Biz İstanbul’da sizin için falafel denemek istedik ve Ortaköy’de yapılan bir mekana uğradık. İlk önce ne ile yapıldığını sorduk. Nohutla yapıldığını öğrendik ve beklemeye başladık. Tabi biz biraz da usulümüzden vazgeçmedik falafeli lavaş içerisinde yemeyi tercih ettik. Beklemeye başladık ve geldiğinde gözümüze çok hoş göründü. İlk başlarda dediğimiz gibi mercimek köftesi ve mücvere hakikaten çok benziyor ama ayrı bir güzelliği ve tadı bulunmakta. Ortadoğu kökenli bir yemek olduğu için bizim damak tadımıza son derece uygun bir yiyecek.

10 Yorum

  1. seko
  2. berk
  3. Mithat
  4. Kemal
  5. Şinasi
  6. cazibe
  7. galyalı
  8. nari
  9. gökdeniz
  10. Tarık

Cevap Yaz

Sanırız Ad Blocker Var :(

ama ilginizi çekebilecek bir kaç reklamı, rahatsız olmayacağınız şekilde yerleştirdiğimize emin olabilirsiniz.

Refresh