Ayran İçerek Tahtırevan Sürenlerin Tercihi – Activia Ayran

Tadım Notları sokak yemekleri

Birçoğumuz gazlı içeceklerden uzak dursak da milli içeceğimiz ayran da yemekle birlikte tüketildiğinde şişkinlik yapabilmekte.

Sindirim sistemimiz vücudumuzdaki en önemli parçalarından biri. Sindirim de beslenmemizin son çıkış noktası… Sağlıklı bir vücut için sağlıklı bir şekilde çalışan bağırsak yapısına ihtiyacımız var. Mutfağımız ne kadar lezzetli olsa da oldukça yağlı yemeklerden oluşuyor. Günümüzde gelişen endüstri bize günlük hayatımızda işlenmiş gıdalar tüketmeye yöneltiyor. Yani basitçe söyleyecek olursak, doğal bir şekilde beslenmiyoruz. Bunun için de sindirim sistemimiz olması gerektiği gibi çalışmıyor ve bu durum günlük hayatımızı etkiliyor.

Vücudumuzun en önemli yapı taşlarından biri olan bağırsaklar, sadece sindirim sistemimizde görevli değillerdir; aynı zamanda yediğimiz yemeklerden elde ettiğimiz besinlerin vücudumuz tarafından emilmesi görevinde de varlar. Vücudumuzun en aktif organlarından birisi bağırsaklardır diyebiliriz ve en uzun organ da ince bağırsaktır. Yetişkin bir insanda ortalama 6 metre ince bağırsak bulunur. Bunu yüzey olarak hesaplarsak 600 metrekare gibi inanılmaz bir boyut çıkıyor ortaya.

Beynimizin salgılayıp davranışlarımızı düzenlediği dopamin, serotonin gibi hormonlar bağırsaklarda binden fazla üretilir. Keza bağırsak sadece sindirim yapmaz, vücudumuzda hormon da üretir. Bir insanın tok ya da aç olduğu hissini sağlayan hormonlar gene bağırsak tarafından üretilir.

CHANNELFREDERATOR.FREDERATOR.COM

Bir yemek sitesi olarak bağırsakların anatomisini anlatmayacağız tabii ki daha fazla ama ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istedik.

Sindirim sisteminizi düzenlemek için, işlenmiş gıdalardan ne kadar uzak durmaya çalışsak da işlenmiş gıdaların ortaya çıkardığı sorunları gene hazır gıda ile giderebiliriz.

Yakın zamanda reklamlarını gördüğümüz Danone’nin Activia Sindirim sistemini düzenleyen gıdalar arasında. Activia içerisinde Probiyotik bulunmakta; sindirim sistemimizin hızlı ve düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor. Süt ürünleri üretiliyor ve içerisine yoğurt mayası ve Probiyotik maya katılıyor. Bu sayede ismi probiyotik yoğurt olarak geçmekte.

activia-ayran-nedirActivia yoğurt sade ve meyveli olmak üzere çeşitlerle satılıyor. Hemen hemen hepimiz zaten aşinayız. Activia yoğurttan yapılmış ayranı da piyasaya sürdü. Aslında birçok kişi Activia yoğurt kullanarak kendisine probiyotikli ayran hazırlıyordu fakat dışarıda özellikle işteyken öğünler arası tüketilebilecek hazır bir probiyotik ve ayran olarak Activia ayran gayet başarılı.

Klasik olarak 225 milimlik bardaklarda satılan Activia ayran yarım yağlı olarak üretilmiş. Bu sayede kalorisi de oldukça az. Formuna dikkat edenler, kilo vermek isteyenler ya da sindirim problemi yaşayanlar için Activia ayranı önerebiliriz. Kağıt üstünde yarım yağlı olarak geçse de aslında içerisinde yüzde 1 oranında yağ var. Bunun yanı sıra kalsiyum açısından oldukça zengindir; öğün aralarında abur cubur yemek yerine ayran içebilirsiniz. Hem sindiriminizi kolaylaştırır hem fazla kilolarınızı vermekte yardımcı olacaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

“Ayran İçerek Tahtırevan Sürenlerin Tercihi – Activia Ayran” üzerine 10 yorum

 1. Samet diyor ki:

  Harika bir yoğurt ve light olmadan hafif olması da ayrı güzel gün içinde ki atıştırmalıklarla güzel gidiyor

 2. kamuran diyor ki:

  activia ürün olarak kaliteli ürün kabul edilebilir ama doğal ayranların yerini tutmayacağı kanatindeyim

 3. Derya diyor ki:

  Tam benlik olmuş normal ayran dediğiniz gibi gün içinde hem şişkinlik yapıyor hemde yorgunluk çökmesine sebep oluyordu

 4. taha diyor ki:

  Activia yoğurt güzel olabilir ama sonuçta katkı maddelerin olduğu ürün ne kadar yararlı olabilir ki en iyisi doğal yoğurtlar ama dopla yoğurtta doğal sütle yapılmış olmalı.

  E büyük şehirlerde ise doğal süt bulmak neredeyse imkansız. Eğer uzun ömürlü yaşayacaksan şehri terkedip köye yerleşmelisin

 5. Gönül diyor ki:

  Severek içtiğim bir ayran hem hazmı kolay hemde sağlıklı.kesinlikle tavsiye ederim

 6. ali diyor ki:

  activia maşallah yahu bide ayran sektörüne girişmişler bakalım nasılmış..

 7. Kamil diyor ki:

  Gerçekten kaliteli işler yapıyor activia. Ancak ayranında bir tadı var yahu

 8. Senem diyor ki:

  Probiyotik olması iyi ama gerçek yağlı ve katkısız ayranın yerini hiçbir zaman tutmaz. Denemek için ara sıra içilebilir.

 9. Derya KILIÇ diyor ki:

  sindirim çok önemli, aşırı kilolu insanların hastalıklarla mücadelesi sanırım daha zor oluyormuş. amerikada araştırılmış bu olay. obezite ile mücadele etmeliyiz.

 10. Nihat diyor ki:

  uh activa damı ayran üretiyor 😉 sütaş ve diyer ayran üreticileri ile kapışacak gibi 😉 ama activa ayrıdır diye tahmin ediyorum. Hem kaliteli hemde güzel 😉

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir